DEVLET BAŞKANI

Hammurabi

Özet
  • Doğum tarihi: Babil
  • Ölüm tarihi ve yeri: MÖ 1750, Babil
  • Çocuklar: Samsu-iluna
  • Ebeveynler: Sin-Muballit, Amitacum

Son Güncelleme 6 gün önce

Hammurabi, Birinci Babil devletinin başarılı ve tanınmış bir hükümdarıdır. İ.Ö. II. binin ilk yarısında yaşamıştır. Hatrnurabi, Kalde’yi yönetimi altına aldıktan sonra Sümer ülkesini, Elam’ı ve Asur’u ele geçirdi.

Otuz yıl kadar uğraştıktan sonra Mezopotamya’ya egemen oldu. Bütün gücüyle Sümer. ülkesini Samileştirmeye çalıştı. Eski Sümer sitelerinin sanat eserlerini Babil’e taşıttı. Akadça’yı devletin resmi dili yaptı. Kanallar açtırdı. Ticaretin gelişmesine çalıştı. İllerdeki memur ve görevli sayısını artırdı. Kendini krallar tanrım ilan etti.

Böylece egemenliğini kutsallaştırdı. Sanat, edebiyat ve bilimin ilerlemesine önem verdi. Sümer ve Akadların törelerini, eski fermanları toplayarak o günün ihtiyaçlarına göre düzenledi ve ünlü Hammurabi Kanunların’ meydana getirdi. Zamanı, Birinci Babil devletinin en parlak dönemi oldu.

Hammurabi Kanunları: Birinci Babil devleti hükümdarı Hammurabi tarafından silindir biçiminde dikili bir taş üzerine yazdırılmıştır. Taşın üst bölümünde Hammurabi’nin ve ona kanunları yazdıran Güneş tanrısının kabartması bulunmaktadır. Bu da kanunların tanrı sözü olduğunu anlatır. Kanun, çivi yazısı ile ve Akadça yazılmıştır.

Hammurabi kanunlarının yazıldığı taş, Paris’te Louvre müzesindedir. Hammurabi, Sümerlerin eski kanunlarını toplatmış, bunları Samilerin geleneklerine göre değiştirmiş, böylece ünlü kanunlarını meydana getirmiştir. Hammurabi kanunlarında mülkiyet, ticaret ve ceza hukuku ile ilgili 284 madde bulunmaktadır. Bu kanun eşit olarak değil sınıflara göre uygulanır.

Özgür insanlar suç işlerlerse bunu tazminat vererek ödeyebilirler. Öteki sınıf tan olanlar için kısas kanununa göre davranıhr. Kol kıranın kolu kırılır, göz çıkaranın gözü çıkarılır.

Hammurabi kanunlarında cezalar çok ağırdır. «Birisini suçlayan bunu ispat edemezse, ona ölüm cezası verilir». «Bir tapınaktan veya hükümdar hazinesinden hırsızlık yapanın cezası ölümdür». «Bir hırsız duvar delerek bir eve girerse, öldürülerek açtığı deliğin önüne gömülür». «Babasını döven evlâdın iki eli kesilir».

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort