SUNUCU

Güntekin Onay

Güntekin Onay

Özet
  • Güntekin Onay, Türk sunucu ve spor yazarıdır. Teknik direktör Gündüz Tekin Onay'ın oğludur
  • Doğum tarihi: 12 Ekim 1971, Adana
  • Eşi: Serra Okumuş
  • Eğitim: T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Feyziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi University

Son Güncelleme 2 ay önce

12 Ekim 1971 yılında dünyaya gelen Güntekin Onay’ın doğum yeri Adana’dır. Babası ünlü bir teknik direktör olan Gündüz Tekin Onay’dır. İlk ve ortaokul eğitimini Adana’da aldıktan sonra lise eğitimi için istanbul’a gelen Güntekin Onay, Özel Işık Lisesi’nde eğitim görmüştür.

İspanyolca, İngilizce ve İtalyanca da bilen Onay, liseden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlamıştır. Burada bir süre eğitim alan Güntekin Onay, Bilkent Üniversitesi’ni yarıda bırakarak Boğaziçi Üniversitesi Turizm Bölümü’ne geçiş yapmıştır.

Buradan mezun olduktan sonra karşısına 1992 yılında bir fırsat çıkmıştır. O dönemler Kanal 6’da çalışan Şansal Büyüka; kendisine yeni bir ekip kurmak isteyip bu ekipte de hem yabancı dil bilen, hem de bilgili ve kültürlü elemanlar isteyince kendisi bu fırsatı değerlendirip Türk Spor Basını’na girmiştir.

Babası olan Gündüz Tekin Onay, oğlunu Şansal Büyüka’ya önerince de kendisi Doğan Yıldız ve Öztürk Pekin gibi isimlerle de tanıştırılıp bir takım görüşmelere sokulmuştur. Girdiği görüşmelerden olumlu sonuç alınca da takımın bir üyesi olarak eğitim almaya başlamıştır.

Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi

Güntekin Onay, mesleğine ilk olarak Kanal6’da başlamıştır. Bu kanalda dış haberlerden sorumlu kişi olarak göreve konmuştur. İlk yaptığı işinde Güney Amerika kupasını anlatan Güntekin Onay, daha sonra anlatımı beğenilince Almanya’ya gönderilip İnter – Dortmund maçını anlatması için görevlendirilmiştir.

1992 – 1993 yılındaki Türkiye Ligi maçlarının çoğunu Güntekin Onay seslendirmiştir. Türkiye’de ilk kez anlattığı önemli maç ise Beşiktaş – Kocaeli maçı olmuştur.

Maç sunumlarının da haricinde bir yandan da Kanal 6’nın sabah haberlerinde spor bölümünü sunmaya başlayan Güntekin Onay, bu dönemlerde Şansal Büyüka’nın yanında “Stadyum” programında yer almıştır.

Sonrasında ikili Kanal D’ye transfer olarak bir dönem büyük ses getiren spor programı “Televole”yi yapmışlardır. 1996 yılında ise tekrardan Şansal Büyüka ile transfer olan Güntekin Onay, bu sefer de Show TV’ye geçerek burada da programlarda yer almışlardır.

Bir sonraki yıl bu sefer Star TV’ye transfer olarak “Telegol” programının sunuculuğunu yapmıştır ve o dönemlerde oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarının sunuculuğu da Güntekin Onay’a bırakılmıştır.

En son olarak NTV’de çalışmaya başlayan Güntekin Onay, kanalda genelde lig maçlarından sonra yayınlanan ya da Avrupa maçlarında yer alan Türk takımlarının maçlarından sonra yayınlanan “%100 Futbol” programını ünlü isim Rıdvan Dilmen’le yapmaktadır.

Bu program televizyonculuk dünyasında ve aynı zamanda Türk futbolu dünyasında referans olarak gösterilecek programlardan bir tanesi niteliğindedir. Rıdvan Dilmen’le bir dönem bu program dışında gece saatlerinde yayınlanan “Videolig” programını da yapmışlar, bu programda kıstas ayırt etmeksizin tüm Türkiye liglerinde oynanan maçların özetlerini göstererek birlikte uzunca yorumlamışlardır.

Güntekin Onay son olarak da “Gol” isimli programda yer alarak Emek Ege’yle birlikte Avrupa liglerinde oynanan maçlarını izleyerek yorumlamaktadır.

Güntekin Onay bugüne kadar iki kez de ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerden ilki 2009 yılında kendisine verilmiş; Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülleri kapsamında “Yüzde Yüz Futbol” programıyla yılın spor programı seçilmiştir.

Daha sonrasında diğer ödülünü de 2011 yılında Altın Kelebek ödülleri kapsamında almış, bu ödüle yine aynı program olan %100 Futbol sayesinde en iyi spor programı olarak görüldükleri için layık görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort