YAZAR

Gülten Dayıoğlu

Son Güncelleme 4 hafta önce

Özellikle çocuklar için hazırladığı eserle ünlenmiş bir edebiyatçıdır. 1935 tarihinde Kütahya’nın Emet ilçesinde doğmuştur, İstanbul Atatürk Kız Lisesini bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesine gittiyse de okulu bitirmeden bıraktı. 15 sene ilkokul öğretmenliği yaptı.

İlk hikayesini daha ilkokul 3.sınıfa giderken yazdı ve bu hikaye bir yerel gazetede yayınlandı. 1963 ile 2009 arasında yazdığı 73 kitabı vardır. İlk eseri, “Bahçıvanın Oğlu” adlı kitaptır. Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde eğitim ile ilgili köşe yazıları yazdı. 6-9 yaş grubundaki çocuklar için Ece ile Yüce adlı bir kitap dizisi yazdı.

Eserleri bir çok ödül almıştır. Yunus Nadi Öykü ödülü bunlar arasında en önemlisi sayılabilir. Gülten Dayıoğlu’nun iki çocuğu vardır. Fransızca ve İngilizce bilmektedir. Bazı Eserlerini şöyle sıralayabiliriz:

Fadiş (ilk romanı)(1971), Dört Kardeştiler (1971), Suna’nın Serçeleri (1974), Küskün Ayıcık (1989), Yaşanmış Hayvan Öyküleri I-II (1991), Leylek Karda Kaldı (1991), Leylek Havada (1989)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort