RESSAM

Frida Kahlo

Frida Kahlo: Acı ve Sanat Dolu Bir Hayat Hikayesi

Özet
  • Doğum: 6 Temmuz 1907
  • Ölüm: 13 Temmuz 1954 (47 yaşında)
  • Uyruk: Meksika
  • Meslek: Ressam

Son Güncelleme 5 gün önce

Tam adıyla Magdalena Carmen Frida Kahlo Meksikalı bir ressamdır. 6 Temmuz 1907 – 13 Temmuz 1954 tarihleri arasında yaşayan Kahlo,  20. yüzyılın popüler kültür ikonlarından biridir. Ressamı, bu kadar popüler yapan etkenler resimleri ile beraber inişli çıkışlı özel hayatı ve siyasi görüşleridir. Sanat çevrelerince eserleri sürrealist olarak tanımlanmış olmasına rağmen kendisi bu tanımı kabul etmemiştir. Frida Kahlo’nun en bilinen eserleri; Cristina’nın Portresi, Meksika-Amerika sınırındaki oto-portre, Henry Ford Hastanesi, Yaralı Geyik ve İki Frida’dır.

Yaşamı

Frida Kahlo, 1907 yılında Coyoacan’da dünyaya geldi. Gerçek doğum günü 6 Temmuz 1907  olmasına rağmen, kendisi doğum tarihini, Meksika devrimi’nin gerçekleştiği gün olan 7 Temmuz 1910  olarak ilan etmiş, yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlatmak istemiştir.

Kahlo’nun çok çileli bir hayatı olmuştur. Altı yaşındayken  çocuk felci geçiren ressamın  bir bacağı engelli kalmış ve bu yüzden kendisine “Tahta Bacak Frida” lakabı takılmıştır. Bu durumun onu engellemesine izin vermeyen Frida, gençliğinde dönemin en iyi okullarından olan Ulusal Hazırlık Okulu’nda eğitim aldı. Bu okulda, sanat, felsefe ve edebiyat gibi alanlara yöneldi. Meksika’nın ünlü düşünürleri Alejandro Gomez Arias, Alfonso Villa ve Jose Gomez Robleda ile okul arkadaşı oldu. Okulda dahil olduğu  anarşist bir edebiyat grubu sayesinde güçlü bir kişilik oluşturmaya başladı.

Kahlo’nun hayatı 18 yaşında geçirdiği bir trafik kazası ile bütünüyle değişti. Okuldan eve döndüğü bir gün bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu,  tramvayın demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıktı. Kaza sonrasında bütün hayatını korseler,  doktorlar ve hastaneler arasında geçiren Frida; omurgası ve sağ bacağında bir türlü dinmeyen bir acıyla yaşadı, pek çok kez ameliyat oldu.

Kazadan bir ay sonra Kahlo hastaneden çıktı, ailesinin desteği ile üzüntü ve acılarından kaçmak için resim yapmaya başladı. Oto-portreleri ile meşhur olan ressam, ilk oto-portrelerini yatağının tavanındaki aynaya bakarak yaptı.

Evliliği

Resim çizmeye devam eden Kahlo, arkadaşı Tina Modotti vasıtasıyla Meksika’nın Michalangelo’su olarak nam salmış ressam Diego Rivera ile tanıştı. Aralarında romantik bir ilişki başlayan iki ressam 1929’da evlendi. 1930-1933 yılları arasında eşiyle beraber ABD’de yaşadı. Çalkantılı bir evlilik yaşamı olan Kahlo, sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldırdı ve sonrasında peşpeşe iki düşük yaptı. Kısa bir süre ayrı kalan çift 1939 yılında Kahlo’nun çocukluğunun geçtiğii “Mavi Ev’e” yerleştiler.

Frida’nın da evliliği süresince farklı erkeklerle de ilişkileri oldu. Bunlardan en önemlisi ünlü Rus devrimci Lev Troçki iledir.

Ölümü

Sürekli sağlık problemleri yaşayan Frida, acılarla başa çıkabilmek için bütün gücüyle resim yapıp Meksika, Amerika ve Fransa’da sergiler açmıştır.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi sebebiyle vefat etti. Cenazesi, ertesi gün yakılarak. Külleri, Mavi Ev’de muhafaza edildi.  1955’te Rivera tarafından devlete bağışlanan Mavi Ev, halen Frida Kahlo müzesi olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort