KİŞİLER

Florence Nightingale

Son Güncelleme 2 ay önce

Hemşireliğin Kurucusu Olan İngiliz Kadını

Doğum           : 1820

Ölüm              : 1910

Evde özel eğitim aldıktan sonra, Tanrı’nın kendisine özel görev yüklediğine inanarak hasta ve yaralı insanların bakımına adandı, hemşirelik kurslarını izledi. Londra’daki Salisbury Hastanesi’nde görev yaptı. 1854’te Kırım Savaşı’nda askeri hastaneye dönüştürülen Üsküdar’daki Selimiye Kışlaşı’nda Türk ve İngiliz askerlerinin bakımıyla ilgilendi. Her gece elindeki kandille nöbete çıkışı “Lambalı Kadın” olarak anılmasına neden oldu. Hastanın bakımında yalnız ilgi ve sevginin yeterli olmadığını, hastaya bakma sanatının ancak özel bir eğitimle öğrenilebileceğini fark eden ilk insan olarak bundan sonraki çabasını, ordudaki sağlık servislerinin yeniden düzenlenmesine ve hemşirelik eğitiminin uzman kuruluşlar eliyle yürütülmesine yöneltti.

Çağdaş hemşirelik kavramının kökleşmesi ve gelişmesi için çalıştı. Londra’daki St. Thomas Hastanesi’nde hemşire ve hastabakıcı yetiştirmek üzere Nightingale Hemşirelik Okulu‘nun açılmasını örgütledi. 1961 ‘de de İstanbul’da açılan hemşirelik yüksek okuluna onun adı verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort