AKTİVİSTŞARKICIYAZAR

Ferhat Tunç

Ferhat Tunç Kimdir?

Özet
  • Ferhat Tunç, Kürt-Zaza şarkıcıdır.
  • Doğum adı: Ferhat Tunç Yoslun
  • Doğum: 1964 (55-56 yaşında) Türkiye Tunceli, Türkiye
  • Meslek: Şarkıcı, Besteci, Söz yazarı, Yazar, Aktivist

Son Güncelleme 1 hafta önce

Doğum adı Ferhat Tunç Yolsun olan Şarkıcı 1964 yılında Tuncelide dünyaya gözlerini açmıştır. İlk okulu ve liseyi Tunceli’de okuyan Ferhat Tunç 1979 senesinde Almanya’ya Taşınmıştır. Almanya’da Mainz Üniversite’sine bağlı bir eğitim kampüsünde müzik eğitimi almaya başlayan Tunç Kısa süre içinde Kızılırmak adlı parçasını çıkarmıştır.

Almanya’da aldığı müzik eğitimi sayesinde profesyonel bir şarkıcı haline gelen Ferhat Tunç 1984 yılında Türkiye’den Almanya’ya eğitim için çıkan Orhan Temur’la yaptığı yeni parça için çalışmaya başladı.  Bu çalışmaların ardından çıkardıkları Bu Yürek Bu Sevda Var İken adlı bir albüm çıkardı. Almanya’da yaşamasına rağmen Türkiye’de yaşanan olaylara kayıtsız kalmayan ferhat tunç çıkardığı Bu Yürek Bu Sevda Var İken 12 Eylül darbesinin izlerinide yansıtıyordu.  Almanya’dan 1985 yılında dönen Ferhat Tunç 1982 yıllarında Yapılan darbelerin henüz çok sert estiği dönemde yeni bir parça çalışmasına başladı.

Ferhat Tunç

Türkiye’ye geldiği sene içinde vurgunum hasretine isimli albümünü çıkardı. Çıkardığı vurgunum hasretine adlı albüm çok kısa  süre içinde Türkiye’de ses getirmeye başladı. Ferhat tunç Şarkıcılıkla birlikte aktif siyasete girmeye başladı bu girişi onun için ağır bir bedel olmaya başladı ve konser yasakları, adına açılan davalar, göz altılar ve cezaeevi gibi zor durumlarda kaldı. Ama hiç bir zaman davasından  vazgeçmeyen Ferhat Tunç bu yaşadıklarını şöyle dile getiriyor: Saldırılar arttıkça ben güçleniyordum. Sanatsal üretimimin geliştiğine ve güzelleştiğine şahit oluyordum  Ferhat Tunç çıkardığı Kızılırmak Boylarında Bir Şehir adı şarkısını Sivas Madımakta yaşanan katliamda hayatını kaybeden insanlara hediye etmişti. Son olarak munzur festivalinde yaptığı bir konuşma hakkında hapis istemi ile dava açılmıştı

Kitapları: Ferhat Tunç Kızılırmak Boylarında Bir Şehir adlı kitabı bir aralar gündem gazetesinde düzenli olarak yazdığı “Vaveyla” adını verdiği köşe yazarlığı köşesindeki özellikle son senelerde yazdığı köşe yazılarından esinlenerek yazılarını kitaplaştırmıştır. Yaptığı Kitabın açıklamasını yapan tunç kitabı için şöyle diyor: Her yazının bir hikayesi vardır. Özellikle Kitabında Barış, Savaş, Alevi sorunu ve Kürt sorununa değinmiştir.

Ferhat Tunç’un Albümleri:

Kızılırmak (Almanya-1982)
Bu Yürek Bu Sevda Var İken (Almanya-1984)
Vurgunum Hasretine (1986)
Ay Işığı Yana Yana (1987)
Yaşamak Direnmektir (1988)
İstanbul Konserleri-1 (1988)
Vuruldu (1989)
Gül Vatan (1991)
Ateş Gibi (1992)
İstanbul Konserleri-2 (1992)
Firari Sevdam (1993)
Özlemin Dağ Rüzgarı (1994)
Kanı Susturun (1995)
Bu Yürek Bu Sevda Var iken (1996)
Kayıp (1997)
Kavgamın Çiçeği (1999)
Her Mevsim Bahardır(2000)
Şarkılarım Tanıktır (2002)
Nerdesin Ey Kardeşlik (2003)
Sevmek Bir Eylemdir (2005)
Ateşte Sınandık (2006)
Çığlıklar Ülkesi (2009)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort