BESTECİ

Fazıl Say

Son Güncelleme 3 ay önce

Fazıl Say 1970 Ankara doğumlu dünyaca ünlü piyanist ve bestekardır.

Fazıl Say daha doğar doğmaz hayatla mücadele etmeye başladı. çünkü doğuştan damağı ve dudağı yarıktı. küçük dili yoktu. kulağının da duymadığından şüphelenildi. doktorlar bu bebeğin yaşamasına mucize olarak bakıyordu. Fazıl Say o mucizeyi gerçekleştirdi. hayata sıkı sıkı tutundu. henüz 3 aylıkken ilk ameliyatını oldu ve yarık olan dudağı dikildi. konuşma tedavisi gördü. bundan sonra yirmi yıl boyunca pek çok ameliyat olmak zorunda kaldı.

Fazıl Say’ın bu sıkıntılarına karşılık aslında o, keşfedilmeyi bekleyen büyük bir yetenek, bir dahiydi. daha iki yaşındayken müziğe olan ilgisini belli etmişti. daha 5 yaşına basmadan Mithat Fenmen’in öğrencisi olarak müzik eğitimi almaya başladı.

müzikteki yeteneği dışında matematikte de büyük bir yeteneğe sahipti. bu yüzden okulda “üstün yetenekli çocuklar” yönetmeliğine göre yetiştirildi. bu yönetmeliğe göre bu çocuklar bazı derslerden muaf sayılıyordu. böylece Fazıl Say, müziğe daha fazla zaman ayırma imkanı buluyordu.

17 yaşında konservatuarı bitirdikten sonra Almanya’da müzik eğitimi almaya devam etti. yeteneği ve aldığı eğitimler sayesinde yurt içinde ve yurt dışında bir çok ödüle layık görüldü. dünyaca tanınan bir piyanist oldu. konserleri büyük ses getirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort