DEVLET BAŞKANI

Evrengzib Alemgir Şah

Son Güncelleme 4 hafta önce

Tam ismiyle Ebu’l Muzaffer Muhyiddin Muhammed, kısa adıyla Evrengzib Alemgir Şah, Babür şahlarının altıncısıdır. Tahta çıktığı 1658 yılından 1707 yılındaki ölümüne kadar Babür İmparatorluğu‘nu yönetmiştir. Dindar kimliği ile tanınmaktadır. Ülkesinde dönemi boyunca şeriat kurallarını sıkı sıkıya uygulatmış ve çok tanrılı dinlerin mabetlerini yıktırmıştır.

Alemgir Şah, Şah-ı Cihan‘ın üçüncü oğludur. Babası Alemgir’i şubedar (vali) olarak Deccan bölgesine atadı. Alemgir Şah, 1657 yılında Golconda Sultanlığı’na ve 1658 yılında Bijapur Sultanlığı’na saldırmış ve her iki saldırıda da tam zaferin eşiğindeyken babası tarafından geri çağırılmıştır.

Alemgir Şah, babasının ölümü üzerine aylarca süren taht kavgalarının ardından tahta geçmiş ve Babür İmparatorluğu’nu 48 yıl boyunca yönetmiş, imparatorluğu en geniş sınırlara ulaştırıp Hindistan Yarımadası’nın neredeyse tamamını ele geçirmiştir.

Alemgir Şah, kendisinden önce gelen şahların aksine çok sade ve mütevazi bir hayat sürmüştür. Öyle ki Takke ve el yazması Kur’an satarak geçimini sağladığı söylenmektedir. 43 yaşından sonra Kuran-ı Kerim’i ezberlemiştir. 3 Mart 1707’de 88 yaşındayken vefat etti.

Son bir bilgi, Şah Âlemgir’in annesi, meşhur Tac Mahal kendisi için yaptırılan Mümtaz Mahal’dir. Esas ismi Münevver Ercüment Bânû’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort