YAZAR

Eugene Delacroix

Son Güncelleme 2 ay önce

Fransız Ressam

Doğum           : 179

Ölüm              : 1863

Küçük yaşta resme ilgi duydu, 1816’da P. Guerin‘in atölyesine girdi. Klasikçilik (Klasisizm) geleneğine bağlı öğretmeni Guerin‘den çok, P.P. Rubens ile Paolo Veronese‘nin Louvre’daki tablolarıyla, GericaultJ. Constable‘ın eserleriyle ilgilendi.

İlk önemli eseri Dante et Vergile aux Enfers (Dante ve Vergilius Cehennemde) 1822’de “Salon” da sergilendikten sonra devlet tarafından satın alındı (günümüzde Louvre’da sergilenmektedir). 1824’te gençlik döneminin en önemli tablosu les Massacres de Scio’yu (Sakız Adası Katliamı) sergiledi. Klasikçilerin düşmanlığını kazandığı bu eseri de devlet tarafından satın alındı (günümüzde Louvre).

1825’te Londra’ya gitti. Renkçilikleriyle ünlü İngiliz ressamlarını inceledi, suluboya çalışmaları yaptı. 1828 sergisinde yer alan le Mort de Sardanapale (Sardanapal’ın Ölümü, Louvre) tablosu değişik ülkelere özgü öğeleri ve renkleri nedeniyle ağır eleştirilere uğradı. 1830 Devrimi’nden etkilenerek gerçekleştirdiği la Liberte Guidant le Peuple (Halka Önderlik Eden Özgürlük, Louvre) adlı en tanınmış eserini 1831 ‘de sergiledi. Bir yıl sonra, diplomatik görevle Fas’a giden Mornay kontuna eşlik etti. İspanya ve Cezayir’i de görmek olanağını bulduğu bu gezi, üslubunda dönüm noktası oldu. Fransa’ya döndükten sonra yaptığı le Femmes d’Alger (Cezayirli Kadınlar; Louvre, 1834), bu yolculuğun anılarını işlediği tabloların başında gelir.

1833’ten başlayarak Paris’te anıtsal duvar ve tavan resimlerini yaptı: PalaisBourbon’un Kral Salonu ve Kütüphanesi (1833-1847), Palais du Luxembourg’un Kütüphanesi (1840-1847), Louvre’da Apollon Galerisi (1850-1851), Belediye Sarayı Barış Salonu (1852-1854), Bu eserlerinin konularını çoğunlukla ilkçağdan aldı.

Devletten önemli siparişler almasına karşın Akademi üyeliğine ancak 1857’ de seçildi. Daha izlenimcilik öncesinde rengin özellikle ışık olduğunu ve gölgelerin renkli yansımalardan oluştuğunu anlamıştı. Son dönem eserlerindeki renkçi tutumuyla CezanneRenoirGauguin ve Signac gibi ustaları etkiledi. Eseri ölüdoğa (natürmort), tarihsel ve dinsel kompozisyonlar, çıplaklar, portreler ve halk yaşamından betimlemelerden oluşur. Hiç salt manzara resmi yapmayan sanatçı, grafik dalında çok sayıda taşbaskısı eserler de verdi.

Sanatçının geniş kapsamlı güncesi Journal, 1893-1895 arasında üç cilt olarak yayımlandı. Ayrıca Questions sur le Beau (Güzelle İlgili Sorunlar) 1854, Variations sur le Beau (Güzel Üstüne Çeşitlemeler) 1857, Des Critigues en Matiere d’Art (Sanat Konularında Eleştiriler) 1829, gibi kuramsal eserleri de vardır.

Eugene Delacroix ’ın Başlıca Eserleri

  • Le Combat du Giaour et du Pacha (Gâvur ile Paşa’nın Kavgası) 1826, Chicago;
  • Kendi Portresi, 1837 ? , Louvre;
  • La Prise de Constantinople par les Croises (Haçlıların İstanbul’a Girişi) 1840, Louvre;
  • Jeune-Orpheline au Cimetiere (Mezarlıkta Öksüz Genç Kız) 1824, Louvre;
  • la Justice de Trajan (Trajanuslun Adaleti) 1840 Rouen;
  • Hamlet et Horatio au Cimetiere (Hamlet ve Horatio Mezarlıkta) 1839, Louvre;
  • Chasse au lion (Aslan Avı) 1858 vb.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort