KİŞİLER

Eskimolar

Son Güncelleme 4 ay önce

Eskimolar, doğuda Sibirya kıyılarından batıda Grönland’a kadar, Kuzey Buz Denizi bölgesinde yaşarlar. Tam olarak Doğu Sibirya, Kanada, Grönland ve Alaska’da yaşamlarını sürdürürler.

Eskimoların özellikleri ile ilgili şunları söyleyebiliriz;

-Geçim kaynakları balıkçılıktır

-Temel besin kaynakları balık ve ren geyiğidir.

-Şamanizm ve Hıristiyanlık inançları yaygındır

-Değişik inanç biçimleri vardır. Örneğin birbirine bağlanmış kemik yığınlarını tanrılara sunarlar.

-Dövme, eskimo kültüründe özellikle kadınlarda yaygın olarak görülür.

-Ataerkil bir toplum yapısı hakimdir. Bazı Eskimo topluluklarında anaerkil düzen vardır. Bunun nedeni, Amerika Kızılderililerinden etkilenmeleridir.

-Yaz aylarında çadırlarda yaşarlar. Kış aylarında daire biçimli küçük evlerde otururlar. Bu evler kar parçalarından yapılır. İgloo denilen bu yapıların girişi, vahşi hayvanlardan korunabilmek için çok küçüktür

-Taş, toprak ve balina kemiğinden yaptıkları kubbeli evlerde yaşayan eskimoların yanısıra modern evlerde yaşayan eskimo toplulukları da vardır.

-Giyimleri, yaşadıkları bölgeye uygun biçimde koruyucudur. Ceket, eldiven, çizme gibi giyecekleri genelde deriden yapılmadır.

-Ulaşım ve taşımacılıkta köpekler tarafından çekilen kızakları kullanırlar.

-Ölmek üzere olanlar, özel olarak hazırlanmış kulübelere bırakılır ve burada tek başlarına ölmeleri beklenir. Bazı Eskimo kabileleri ölen kişiyi yüksek bir yere bırakırken, bazı kabileler taşların altına gömer

-Kız çocuklarını doğar doğmaz, buz üzerine terk etmek ya da ağızlarına ot tıkamak suretiyle öldürürlerdi. Ancak bu gelenek 20. yy. başlarında sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort