OYUNCUŞARKICI

Emel Sayın

Emel Sayın kimdir, kaç yaşında, nereli?

Özet
  • Emel Sayın, Türk ses sanatçısı, müzik yorumcusu ve sinema oyuncusudur. 1998 yılında Türkiye hükûmeti tarafından Devlet sanatçısı unvanı verilmiştir.
  • Doğum: 20 Kasım 1945 (74 yaşında) Şarkışla, Sivas, Türkiye
  • Meslek: Şarkıcı, oyuncu
  • Eğitim: İstanbul Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi

Son Güncelleme 6 gün önce

Emel Sayın sivasta dünyaya gelir. Kökeni Üsküp’e bağlı Selanikli bir babanın ve Mardin’li bir annenin dört kız çocuğundan en büyüğü olan Emel Sayın, 14 yaşında Arif Sami Toker’den müzik dersleri almaya başlar. Emel Sayın ayrıca iki buçuk yıl Münir Nurettin Selçuk’tan da dersler alarak müzik eğitimine ara vermeden devam eder. Sanatçı Keşan ortaokulu ve çapa lisesinden mezun olduktan sonra, İstanbul Belediyesi konservatuarı şan bölümünde hocası Matmazel Alice Rosenhal’da ders alarak müzik yolculuğunu eğtimi ile destekler. Küçük yaşta aldığı eğitim ile müzik kariyerinde emin adımlarla ilerlemek isteyen Sayın, Hürriyet Haber Ajansı’nın açtığı yarışmaya katılma kararı alır.

Münir Nurettin Selçuk’a ait bir eser seslendiren sanatçı, yarışmada ses kraliçesi seçilir. Henüz 17 yaşındayken, Ankara gençlik parkında Necdet Yazar’ın gazinosunda saneye çıkarak ilk kez seyirci ile buluşur. Emim adımlarla yükseldiği Solistik kariyerinde yeni bir sayfa açar ve 1963 yılında Ankara Radyosu sınavlarına girerek kazanır. Emel Sayın yaklaşık yedi yıl boyunca Ankara Radyosun’da da görev yapar. Ankara seyircisi karşısında sahne tecrübesi kazanan sanatçı, Egemen Bostancı’nın teklifiyle İstanbul müzik piyasasına transfer olur ve “lalezar gazinosu’nda” assolist olarak sahneye çıkmaya başlar.

Bu kararından ötürü 7 yıl hizmet verdiği Ankara Radyosu’dan ayrılaraki İstanbul Radyosu’na transfer olur ve İstanbul’a yerleşir. Artık Emel Sayın için hayatında yepyeni bir sayfa açılmıştır. İstanbula’a gelişiyle, ilk plak çalışmasına olan “sus sus sus’a” imza atarak sanat kariyerini profesyonel anlamda başlatmış olur. Yoğun bir tempoda müzik çalışmalarını sürdüren Emel sayın, Muhteşem sesi ve güzelliği ile Türk Sanat Müziği’nin en önemli isimleri arasına girer. İstanbul macerası Emel Sayın’ın sadece müzik sektörüne değil, beyaz perdeye de adım atmasını sağlar. Sayısız sine filminde başrol oynayan Sayın, 1970 yılında “Şampiyon” ve “Makber” filmleri, 1971 yılında ise “Feride” ve “Hicran” isimli filmlerle izleyicinin karşısına çıkar.

1973 yılında Türk Sinemasının en özel filmlerinden olan “Mavi Boncuk” ile izleyicinin gönlünü bir kez daha fetheder. Müzik çalışmalarınada ara vermeden devam eden Emel Sayın, 1972 yılında “Son on yılın en sevilen on şarkısı” adında 10 Türk Sanat Müziği eserlerinden oluşan albümünü sevenleriyle buluşturur. Sanatçı, 1975 yılında “Emel Sayın 73″ “Emel Sayın 74″ “Emel Sayın 75″ ve “Emel’in Dünyası” isimli albümlerini müzik severlerin beğenisine sunar. Albümlerinde yer alan şarkılarını Türkiye’nin ve dünyanın bir çok şehrinde verdiği konserlerle dinleyici ile paylaşır.

Sanatçı, ayrıca 1970 ve 1980’li yıllarda 13 kez Dış işleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı tarafından yurt dışında “Sanat Elçisi” olarak görevlendirilir ve büyük başarılara imza atar. Emel Sayın, 1983-1984 yıllarında Egemen Bostancı’nın projesi olan Türkiye’nin ilk Türk Sanat Müziği müzikali “Neşe-i muhabbet’te” baş rolü üstlenir. Sanatçı yaptığı albümlerin satışlarındaki başarılardan dolayı; bir altın heykel, yedi altın plak ödülleri’ne layık görülür. Ayrıca “yılın sanatçısı” olarak 19 kez Altın Kelebek ve birçok medya kuruluşundan ve üniversitelerden de “Yılın Sanatçısı” ödüllerinin sahibi olur. Ayrıca Emel Sayın, 16. Kral müzik ödülleri’nde onur ödülü’nün de sahibi olur. Emel Sayın müzik kariyerinin yanı sıra dizi ve film kariyerine de devam eder. Sanatçı, 2001 yılında Mehmet Ali Erbil ile başrolü paylaştığı “Aşkım Aşkım” isimli dizisiyle izleyicinin kalbini bir kez daha çalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort