ŞARKICI

Edip Akbayram

Edip Akbayram kimdir? Edip Akbayram hayatı

Özet
  • Doğum adı: Ahmet Edip Akbayram
  • Doğum: 29 Aralık 1950 (69 yaşında) Gaziantep, Türkiye
  • Meslek: Ses Sanatçısı

Son Güncelleme 5 gün önce

Edip Akbayram, 29 Aralık 1950’de Gaziantep’de Doğar. Müziğe tutkusu çocukluk yıllarında başlar. Edip Akbayram,  o yıllar için “Haftalığım’dan Biriktirdiğim paralarla ünlü pop şarkıcılarının konserlerine gider, eve döndüğümde aynanın karşısına onların taklidini yapardım” Diyor. Çocukluk yıllarında bir orkestra kurar ve amatör olarak evlerinin yakınında’ki bir düğün salonuna çalışmaya başlar.

Lisede kırdıkları orkestrada Pir Sultan’ın, Karacaoğlan’ın deyişleri üzerine yaptıkları besteleri çalıp söylerler. “Kendim Ettim Kendim Buldum” isimli İlk plağını da lise yıllarında yapar usta sanatçı ilk plağını çıkardığı grubun adı Siyah Örümceklerdir. Plak “ Siyah Örümcekler – Gaziantep Orkestrası” Ve Edip Akbayram ve siyah örümcekler başlıklarını altına iki farklı baskıyla çıkar.

Müzik yaşamına bu şekilde adım atan Edip Akbayram’ın Gaziantep’ten sonra adana ikinci adresi olur. Adana Akbayram’ın kurduğu orkestrayla ilk sahneye çıktığı kent olma özelliğini de taşır. Akbayram, daha sonra burada “Beyaz Saray” adlı bir gazinoda çalışmaya başlar. 1968 yılında liseyi bitirip istanbul’a gider.

 

Liseyi bitirdiği zaman hep öğrenmeyi istediği mesleğin doktorluğunu eğitimini almak için üniversite sınavlarına girer ve diş hekimliğini kazanır. Fakat müzik Edip Akbayram’ın hayatın’da ağır basar ve bu meslekten vazgeçerek kendini müziğe adar. İstanbul’a geldikten sonra 1971’de altın mikrofon yarışmasına katılır. Aşık Veysel bir şiirinden esinlenerek gerçekleştirdiği ilk bestesi olan “Kükredi Çimenler” ile birinci olur.

Ve böylece müzik kariyerinde ilk başarısını ve ödülünü de elde etmiş olur. 1974’te dostlar orkestrasını kurar ve Anadolu pop müziğinin önde gelen isimlerinden biri olur Daha sonra “Kara Kuzu “Deniz Üstü Köpürür” Ve “Garip adlı 45liklerle ödüller alır. Kısa sürede ünlü yurt çapında duyulan bir sanatçı olur. “ Aldırma Gönül” ve “ Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz” adlı parçalarıyla satış rekorları kıran ve altın plak kazanan sanatçının çeşitli kuruluşlar tarafından 250den fazla ödülü mevcuttur.

Edip Akbayram

80ler Edip Akbayram ve benzeri müzik yapan sanatçılar  için zor yıllardır. 1981 – 88 arasında bestelerinin TRTde çalınması  yasaklanır. Ama 90ların ortasında itibaren, özellikle “Türkler Yanmaz” albümüyle kendi çizgisinde sapmadan yürümeye devam ettiğini gösterir. Bu albümde can yücelin Oktay Rıfatın, Ahmet Arifin, Vedat Türkali’nin yapıtlarından bestelediği şarkılar da yer alır.

Bugün geçimimi kaset ve konserlerimden gelen paralarla sağlayan sanatçının bir de iki ortaklı küçük bir inşaat şirketi bulunuyor. Çevre düzenlemeciliği, TIR taşımacılığı, küçük çapta bina yapımıyla uğraşıyor. Ayrıca, 1979 yılında Ayten hanım ile evlenen sanatçının bu evliliğinden Ozan ve Türkü adlarında bir oğlu, bir kızı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort