ARKEOLOG

Dorothy Garrod

Özet
  • Doğum tarihi: 5 Mayıs 1892, Oxford, Birleşik Krallık
  • Ölüm tarihi ve yeri: 18 Aralık 1968, Cambridge, Birleşik Krallık
  • Eğitim: Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi, Newnham Koleji

Son Güncelleme 4 ay önce

Dorothy Garrod (1892 – 1 968) İngiliz, arkeolog. Yakındoğu’da yaptığı Paleolitik Çağ (Eski Taş Çağı) araştırmalarıyla tanınmıştır.

Dorothv Annie Elizabeth Garrod, 5 Mayıs 1892’de Londra’da doğdu, 1 8 Aralık 1 968’de Cambridge’de öldü. Czel öğrenim gördü. Cambridge Üniversitcsi’ne bağlı Newnham College’da ve Oxford Üniversitesi’ndc öğrenimini tamamladı.

1925 -1926 arasında Cebelitank’ta, 1928’de Doğu Anadolu, Irak ve İran’daki yüksek yaylalar ve dağlık bölgelerde Palcolitik Çağ araştırmaları yaptı. Irak’ta Süleymaniye yakınında Zarzi ve Hazar Merd adlı iki mağarada kazılar yaparak paleolitik bulgular saptadı.

1929’dan 1934’e değin Filistin’de Karmel Dağı’ndaki İngiliz-Amerikan ortak kazılarını yönetti, Paleolitik Çağ ve Mezolitik Çağ (Orta Taş Çağı) kültürlerini ortaya çıkardı. Buradaki mağara ve kaya sığınaklarında insanın evriminin izlenmesi açısından büyük önem taşıyan baı.ı iskeletler bulundu. Neanderthal insanıyla modern İnsan türü Homo sapiens arasında bir geçiş dönemine ait olan bu iskeletlerden bazıları günümüzden 41 .000-36.000 yıl önceye tarihlendi. Garrod, bu mağaralarda ele geçen bulgular arasındaki yontma taş ürünlerini Kebaran kültürü olarak adlandırdı. Yine bu vörcdcki Mezolitik Çağ’a ait Wadi el Natuf bulgularından yola çıkarak adlandırılan Natufian kültürünü de o tanımladı. 1938’de Bulgaristan’da Bacho Kiro Mağarası’nda araştırmalar yaptı.

1939′ da Cambridge Üniversitesi’ne ilk kadın profesör olarak kabul edildi ve 1952’ye değin bu görevini sürdürdü. 1958 – 1964 arasında Güney Lübnan’daki bazı araştırmaları yönetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort