DEVLET BAŞKANI

Caius Julius Caesar Octavianus Augustus

Augustus Kimdir?

Son Güncelleme 3 ay önce

Doğum                       : MÖ 63

Ölüm                          : MS 14

Hükümdarlık Dönemi: MÖ 27 – MS 14

M.Ö. 45 yılında Sezar‘ın mirasçı ve manevi oğlu olarak tanımladığı yeğenidir. Ertesi sene İliria’da hazırlık yapan Sezar ordusuna Doğu Seferi için katıldı. Sezar, M.Ö. 44 yılında öldürüldükten sonra Roma’ya geldi. Manevi babasının (Caius Julius Ceasar Octavianus) ismini aldı.

Sezar‘ın eşyalarını ve belgelerini üzerine alan Marcus Antonius ile arası gerildi. Sezar’a hizmet eden eski askerlerini etrafında toplamaya başladı. Yandaşlarının da destek vermesi sonucunda (M.Ö. 43) Senato’da yer aldı. Antonius ile arasındaki sorunları sessizce halletti. Lepidus ile de anlaşarak Sezar’ı öldürenlere karşı Triumvirlik’i (Üçlü İttifak) kurdu. Octavianus ve Antonius, M.Ö. 42 yılında Makedonya’da Sezar‘ın katilleri olan Brütüs ve Cassius‘a karşı Philippi Savaşı’nı kazandılar.

M.Ö. 40 yılında, büyük Roma İmparatorluğu’nun idaresi Brindisium’daki üç Triumvir arasında paylaşıldı: İliria’yı doğusu Antonius’un, batısı Octavianus, Afrika bölgesi ise Lepidus tarafından yönetildi. Antonius‘un Parthlarla yaptığı savaştaki başarısızlığı, Kleopatra ile yaşama tarzı Romalılar tarafından iyi karşılanmadı.

Octavianus, yönetiminden ise bölgede yaşayan herkes memnun kalmıştı. Octavianus M.Ö. 31 yılında arasının tekrar bozulduğuAntonius ile Atina’nın kıyı kenti Actium’da deniz ve kara savaşları yaptı ve bu savaşları kazandı. Mısır’da yapılan savaşı da kazanan Octavianus, tek hakimi olduğu Roma’da yaşanan toplumsal kargaşa ve iç savaşı sona erdirdi. Genel barışı sağladı. Yönetimin yeniden düzenleyerek; M.Ö. 28 yılında senatoda bulunan senatör sayısını 1000’den 800’e düşürdü (bu sayı M.Ö. 18’de 600’e indi); Vatandaşların borçlarını sildi; Roma topraklarında bulunan tüm tapınakların onarımlarıyla ilgilendi; tüm yetkilerini Senato’ya bıraktı. Senato da ona kutsal bir anlamı olan Augustus unvanını verdi. İdareye sonsuz yetkiler tanıdı (M.Ö. 27). Böylece, Roma’da bir imparatorluk dönemi olarak adlandırılan Principatus dönemi başlamış oldu.

Hükümdarlık Dönemi

Principatus Dönemi’nde Augustus, eyalet yönetimlerine reformlar getirdi: Halihazırda asker bulunduran tüm eyaletler imparatora bağlandı. Askeri meseleleri olmayan eyaletler ise Senato’da kaldı. Valilere aylık maaşlar verip ellerinden tüm mali yetkileri aldı. Yolsuzlukların önüne geçti. Halkı vergi toplayıcıların baskısından kurtardı.

M.Ö. 12 yılında Lepidus’un yaşamını yitirmesi sonucunda, Pontifex Maximus (Başrahip) unvanını da elde etti. Böylece mülkiyet, din ve mali konularında tek yetkili oldu. İmparatorluğun tüm bölgelerinde kamu çalışmalarına önem verdi; Ordunun bir kısmını terhis etti. Onun dönemi içerisinde Mısır (M.Ö. 30), Küçük Asya (Anadolu), Galatya (M.Ö. 25) ve İdea (M.Ö. 6) Roma eyaletlerinden oldu. Sorunları barışçıl yollarla halletti.

Aile bağlarını güçlendirmek adına yasalar yaptı. Şairleri ve yazarları muhafaza etti. Titus Livius Roma tarihinin onun dönemine kadarki bölümünü yazdı: Ab Urbe Condita. Vergilius Maro Roma’nın kuruluşu hakkında ulusal bir destan yazdı: Aeneis. Roma Edebiyatı en aydınlık dönemini onun zamanında yaşadı.

Augustus’un oğlu olmadı. İkinci eşinden olma kızı ile üçüncü eşinin oğlu olan Tiberius’u evlendirdi. Ölümünün evvelinde, Res Gestae dive Augusti isminde bir eserde yaptığı çalışmaları anlattı. Bu eseri Vesta Tapınağının rahibesine teslim etti. Ölümünün ardından bu eser Senato’da Tiberius tarafından okundu. Vasiyet ettiği şekilde iki sütun üzerine yazılmış bir şekilde adını taşıyan tapınağın önüne dikildi. Kopyalar diğer eyaletlere yollandı. Ankara’da bulunan Hacıbayram Camii’nin yanındaki Augustus Tapınağı’nın duvarlarında Latince ve Eski Yunanca olarak tam metni bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Antiokheia’da (Yalvaç) Latince ve Apollonia’da (Uluborlu) antik Yunanca yazılmış bölümleri bulunmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort