TENİSÇİ

Çağla Büyükakçay

Özet
  • Çağla Büyükakçay, Türk millî tenisçi. Büyükakçay, Grand Slam turnuvalarında tek kadınlarda ön eleme turlarında oynayan ve turu geçen ilk Türk tenisçidir.
  • Doğum tarihi: 28 Eylül 1989, Adana
  • Boy: 1,72 m

Son Güncelleme 3 ay önce

28 Eylül 1989 tarihinde dünyaya gelen Çağla Büyükakçay, hayata gözlerini Adana’da açmıştır. 8 yaşından itibaren ailesinin de kendisini desteklemesiyle tenis oynamaya başlayan Çağla Büyükakçay, Adana Tenis Dağcılık Kulübü’nde bu işe bir hobi olarak başlamıştır.

Zaman geçtikçe kendisini tenis sporunda fazlasıyla ilerletip 12 yaşına geldiğinde turnuvalara katılacak kadar donanımlı olup; Türkiye Kapalı Kort Turnuvası’nın ve Türkiye Klasman Turnuvası’nın sahibi olmuştur.

14 yaşındayken Enka Spor Kulübü’ne transferi istenen Çağla Büyükakçay, 15 yaşındayken de Türkiye FED Kupası Takımı’na profesyonel oyuncu olarak alınmış ve Türkiye tarihindeki en genç yaştaki bayan milli tenis takımı oyuncusu olmuştur.

Kendisi Grand Slam isimli ulusal turnuvada bayanlarda ön eleme turlarını geçebilen tek bayan tenisçi ve tek Türk tenisçidir.

Çağla Büyükakçay’ın tenisteki başarıları

İlk olarak 2009 yılında Büyükler Türkiye Şampiyonası Kupası’nın sahibi olan Çağla Büyükakçay, buradaki başarısından sonra bir sonraki sene Valladolid’te düzenlenmekte olan ITF’nin 25.000 dolar ödüllü turnuvasının şampiyonu olmuş; ödülü elde etmesinin yanında ITF turnuvasını kazanabilen ilk Türk asıllı bayan tenisçi ünvanını da kazanmıştır.

Bu turnuvanın şampiyonluğunun ardından, yine aynı sene düzenlenen Amerika Açık Tenis Turnuvası’na katılarak  ilk kez “Grand Slim” turnuvasında ön elemelerde oynama hakkını elde etmiştir. 2011 yılına gelindiğinde yine Avustralya Açık turnuvalarında, Fransa Açık turnuvalarında ve Wimbledon turnuvasında ön elemelerde yer almıştır.

2012 yılında ise İstanbul’da düzenlenmekte olan 13. TED Cumhuriyet Kızları Tenis Turnuvası’nda katılmış olsa da tekler karegorisinde yer alıp final maçında Hollanda asıllı Richel Hogenkamp isimli tenisçiye karşı 2-0’lık bir mağlubiyete uğramıştır.

Bu yenilginin kendisini yıldırmadığı Çağla Büyükakçay, Türkiye’de 2013 yılında gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları’nda hem tekler kategorisinde hem de Pemra Özgen isimli tenisçiyle birlikte çiftler kategorisinde altın madalya kazanabilmiştir.

Aynı yıl Katar Açık Kadınlar Turnuvası’na da katılan Çağla Büyükakçay, bu organizasyonun ikinci turunda turnuvanın son şampiyon ismi ve dünyada “12 numara” olarak anılan Safarova isimli tenisçiyi 2-0 yenerek kendisini 3. tura yükseltmiştir.

Milli tenisçi olan Çağla Büyükakçay, bu başarısıyla da ilk kez bir Türk asıllı tenisçi olarak turnuvada 3. tura çıkmayı başarabilmiş isim ve ilk katılımında tur atlayabilen Türk raket olarak anılmıştır.

2014 yılına gelindiğinde Malezya ülkesinde düzenlenmekte olan WTA kapmasında yer almış BMW Malezya Açık turnuvasında Slovakyalı Tadeja Majeric’i mağlup etmiş ve kendisi bu galibiyeti sayesinde ilk kez WTA turnuvasında çeyrek finale çıkabilen Türk asıllı tenisçi olmuştur.

Her ne kadar bu başarıyı elde etse de sonrasında Çağla Büyükakçay, çeyrek final karşılaşmalarında Çek asıllı Kristyna Pliskova’ya ilk maçlarında 6-4 yenilerek, daha sonrasında da 6-3 yenilerek bu turnuvaya veda eden taraf olmuştur.

Kendisinin çoğu turnuvada sürekli başarılı performanslar sergilemesi, WTA’nın 23 Şubat 2015 tarihinde yayınladığı listeye göre kendisini dünya genelinde 108. sıraya çıkartmıştır. Bunun dışında aynı yıl Mart ayında Çağla Büyükakçay, FED Kupası Kalp Ödülü oylamasında aday olan bir isim olarak gösterilmiştir.

Bu oylama sonucunda en çok oyu Çağla Büyükakçay almış ve “FED Cup Heart Award” ödülünün sahibi olmuştur. Devam eden süreçte TEB’in düzenlediği TEB BNP Paribas İstanbul Cup turnuvasına katılmış fakat 21 Temmuz 2015 tarihinde oynanan karşılaşmasında rakibi Slovak asıllı Daniela Hantuchova’ya 2-1 yenildiği için turnuvaya veda etmek zorunda kalmıştır.

Çağla Büyükakçay günümüzde WTA’nın sıralamasında 162. sırada yer alan isim olarak tenis dünyasında ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu yıl yapılan Fransa Açık Tenis Turnuvası’nda ön elemelerde üstün başarı göstererek turnuvanın ana tablosuna ismini yazdırabilen ilk Türk asıllı kadın tenisçi olmuştur.

Bu başarısının ardından hemen ertesi gün yarı final maçlarında 2-0’lık galibiyet alan Çağla Büyükakçay, WTA turnuvalarında final kısmına çıkabilen ilk kadın raket ünvanını da böylelikle elde etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort