DEVLET BAŞKANI

Boris Johnson

Son Güncelleme 2 ay önce

Asıl adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson olan siyasetçi 19 Haziran 1964‘te ABD – New York’ta doğdu. Osmanlı’nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı görevi yapan Ali Kemal’in torunu olan Stanley Johnson‘ın oğludur. Muhafazakar politikacı aynı zamanda gazetecidir. The Spectator dergisinde editör olarak çalıştı. Siyasi hayatı boyunca Londra Belediye Başkanı olan Johnson, Henley milletvekilliği görevini de üstlendi.

Oxford Üniversitesi mezunu olan siyasetçi The Times‘ta kariyerine başladı. Ardından editör asistanı olarak The Daily Telegraph‘a geçti. The Spectator dergisinde de editör olarak çalışan Johnson, 2001 Genel Seçimlerinde Avam Kamarasına geçerek, ülkenin önde gelen siyasetçilerinden biri oldu.

1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçilen ve 2016 yerel seçimlerine kadar görevine devam eden Johnson, Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi. 23 Temmuz 2019’da Muhafazakar Parti’nin lideri seçildi. Görevi Theresa May‘den devralan Johnson, Birleşik Krallık Başbakanı görevini üstlendi.

Evli ve 4 çocuk babasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort