RESSAM

Bob Ross

Ressam Bob Ross ve Resim Sevinci

Özet
  • Doğum tarihi: 29 Ekim 1942, Daytona Beach, Florida, ABD
  • Ölüm tarihi ve yeri: 4 Temmuz 1995, Orlando, Florida, ABD
  • TV şovları: Resim Sevinci

Son Güncelleme 5 gün önce

Bob Ross, yaptığı manzara resimleriyle milyonlarla kişiyi kendisine hayran bırakan Amerikalı bir ressamdır.  29 Ekim 1942 yılında Florida’ da dünyaya gelmiştir. Tam olarak adı Robert Norman Ross’dur. Dünya onu ilk olarak “Joy of Painting with Bob Ross” (Resim Sevinci) isimli bir programla tanıdı.

Zamanla içtenlikle yaptığı muhteşem resimleri ve teknikleri sayesinde insanların zevkle takip ettiği bir ressam haline geldi. Aslında kendisi ünlü bir ressam olmadan önce Amerikan Hava Kuvvetlerinde bir asker olarak görev yapmaktaydı. Bir süreliğine görev için Alaska’ da yaşadı. Resimlerinin ilham kaynağı da oradaki manzara olmuştur. Boş zamanlarında gördüğü dağların, ağaçların, kulübelerin ve nehirlerin resimlerini yapmıştır. Emekli olduktan sonra resim dersleri vermeye başlamış ve böylece onu dünyaya tanıtacak öğrencisiyle tanışmıştır. Annetta Kowalski adındaki öğrencisi onun yeteneğini televizyoncu olan eşine anlatmıştır. Annetta’ nın eşi ressamın yeteneğini görünce ona bir program teklifinde bulunmuş fakat Bob Ross bu teklifi kabul etmemiştir. Daha sonra tekrar konuşan yapımcı, ressamı

“Bildiklerinizi geniş bir kitle ile paylaşmak; eline fırça almaya bile cesaret edemeyenlere yardımcı olmak istemez misiniz?”

sözleriyle ikna etmiştir. Bu yüzdendir ki ünlü ressam Bob Ross resim yaparken “Evet… Fırçamızla tualimize dokunuyoruz. Çok kolay! Korkmadan dokunuyoruz… Hata diye bir şey yoktur. Sadece küçük mutlu kazalar vardır…” sözlerini sarf ederek fırçayı eline almaktankorkan milyonlarca ressamı yüreklendirmeye çalışmıştır. Program sırasında yaptığı resmi öyle bir anlatmıştır ki böylece insanda resim yapabilirim hissini uyandırmıştır. Ressamın bu samimi kişiliği ve yeteneği programı ilgi kaynağı haline getirmiş ve dünyanın birçok ülkesinde yayınlanmaya başlanmıştır.

Ülkemizde ise TRT 2 kanalında yayınlanmıştır.  Tabi ki bu süre zarfında ressamı eleştirenlerde olmuştur. Sadece manzara resmi yaptığını aslında sanat yapmadığını söyleyen insanlar olmuştur. Fakat ressam bu eleştirilere “ Evet, ben manzara resmi yapıyorum. Çünkü doğanın bin bir güzelliğini ve bu kusursuz dengeyi insanlara hatırlatmak hoşuma gidiyor. Siz güzelliklerin farkına varın yeter.” cevabını vermiş ve programlarına devam etmiştir. Ressam, diğer resim yapmak isteyen insanlara yardımcı olmak için birçok kitap ve eğitim setleri hazırlamıştır. Nitekim ilerleyen zamanlarda ressam lenf kanserine yakalanmış 4 Temmuz 1995 yılında hayata gözlerini yummuştur. Geriye ise binlerce eserleri ve insanların yüreklerini ısıtıp cesaret veren sözleri kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort