YAZAR

Beydeba

Son Güncelleme 1 ay önce

Beydeba Kimdir?

Fabl yazarı Bir diğer görüşe göre ise, Beydeba, MÖ 1. yüzyılda yaşamış olan ünlü bir Çin yazarıdır. Musiki konusunda Musikinin mucididir.Bakü’de doğmuştur hemen ardından Hindistan’a yerleşmiştir. Asıl ismi hakkında bir takım söylentiler vardır.  Asıl ismi Ketku olduğu bilinir. Beydeba’nın Bir Türk olduğu rivayeti oldukça yaygındır. Fakat görüş ayrılıkları vardır. Tarihçilere göre bir Hint alimidir.

Bir diğer görüşe göre ise, Beydeba M.Ö 1. Yüzyılda yaşadığı düşünülmekte, Beydeba’nın El yazmalarına göre Sarp döneminde yaşamıştır.

Beydeba’nın Eserleri

Beydeba

Beydeba’nın yaptığı eserleriyle hayvan hikayeleri aracılığı ile, büyüklere hayat dersi verilmesi amaçlanmaktadır. Bilinen en ünlü eseri olan Kelile ve Dimne’yikendi zamanında  yaşamakta olan Hint prenslerine, devletin hizmet politikaları için lazım olacak hayat derslerini aktarmakla beraber onları eğitmek için bu eseri kaleme almıştır.

Kelile ve Dimnegünümüzde dahi çocuk edebiyatının vazgeçilmez eserlerindendir. Bunun yanı sıra Beydeba’nın Kelile ve Dimne’den başka bir de Nasihat-el Külliye ve Bülbül ile Bağcı isimli eserleri bulunmaktadır.  “Kelile” kelimesi doğruluğu ve dürüstlüğü “Dimne” kelimesi ise yanlışlığı ve yalanı simgelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort