SİYASETÇİ

Benito Mussolini

Son Güncelleme 4 hafta önce

Tam adıyla Benito Amilcare Andrea Mussolini, İtalyan Ulusal Faşist Partisinin kurucusu, siyasal lider ve devlet adamıdır. 29 Temmuz 1883 tarihinde Forli’de doğan Mussolini 28 Nisan 1945’de sevgilisiyle birlikte kurşuna dizilerek infaz edilmiştir. Musollini hayatı hakkında kısa bilgiler:

23 Eylül 1943 ve 25 Nisan 1945 tarihleri arasında İtalyan Sosyal Cumhuriyeti devlet başkanlığı yapmıştır. İtalya’yı yönetirken Duce lakabını kullandu. Duce “lider” demektir. II. Dünya Savaşında önemli bir rol oynamıştır. Savaş döneminde Alman Adolf Hitler ile birlikte faşizmin tarihteki en önemli isimlerinden birisi haline geldi.

Avrupa’nın ilk faşist lideri sayılan Benito Mussolini kariyerine öğretmenlikle başladı. 1902’de askerlikten kaçmak için İsviçre’ye gitti. 1904’te ülkesine geri dönen Mussolini, sonraki on yıl boyunca gazetecilik yaptı. Birinci Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine orduya girdi ve savaşta aktif olarak görev yaptı.

Mussolini, 1.Dünya Savaşı sonrası İtalya’daki siyasi dağınıklığı fırsat bilerek Ulusal Faşist Partisini kurdu ve sağcı grupları partide topladı. Bir yandan da Kara Gömlekliler adlı silahlı grubuyla ülkedeki Kominist gruplara karşı savaştı.

Ekim 1922’de Mussolini Kral Viktor Emmanuel III’den yönetimini devralarak başa geçti. Mussolini’nin başa geçmesiyle baskı ortamı başladı. Duçe Faşist Parti dışındaki diğer partileri kapattı, sendika hareketleri kanun dışı ilan etti, sansür getirildi. Bir yandan da tren yolları yapıldı ve çiftçiler teşvik edildi.

1936’da Habeşistan’ı işgal etti, Adolf Hitler’le Roma-Berlin mihverini kurdu. Mussolini 10 Temmuz 1940’da Müttefiklere savaş ilan etti. İtalyan Ordusu Kuzey Afrika ve Balkanlar seferlerinde mağlup oldu.

1943’te Müttefikler İtalya’ya çıkarma yaptılar. Kral Viktor Emmanuel, Mussolini’yi görevden aldı. Mussolini hapise atıldı. Hapisten kaçırıldı. Nisan 1945’de yakalandı kurşuna dizilerek öldürüldü. Cesedi Milano’da Loreto Meydanı’nda baş aşağı sallandırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort