ŞAİR

Behçet Necatigil Biyografi

Özet
  • Doğum tarihi: 16 Nisan 1916, İstanbul
  • Ölüm tarihi ve yeri: 13 Aralık 1979, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi, İstanbul
  • Lakap: Evlerin Öyküsünü Yazan Şair
  • Çocuklar: Ayşe Sarısayın, Selma Necatigil
  • Oyunlar: Üç Turunçlar

Son Güncelleme 2 sene önce

Behçet Necatigil, 1916 yılında İstanbul’da doğmuştur. Babası Necati bey, annesi Bedriye hanımdır. Henüz 2 yaşlarındayken annesini kaybetmiştir. Babasının işleri nedeni ile memleketi olan Kastamonu’ya dönmüşler, fakat orada hastalandığı için İstanbul’a geri dönmüşlerdir.

Behçet Necatigil’in hayatı

1931 yılında Kabataş Lisesine başlayan Necatigil, 1936 yılında edebiyat bölümünü birincilikle bitirmiştir. Daha sonra Yüksek öğretmen okuluna başlamış ve 1940 yılında mezun olmuştur. Kars, Zonguldak, İstanbul Kabataş Erkek lisesinde edebiyat öğretmeni olarak çalışmıştır. 1949 yılında, öğretmen olarak çalışan Huriye korkut ile evlenmiştir.

1951 yılında kızları Selma, 1957 yılında Ayşe doğmuştur. 1957 de Yedi Tepe şiir armağanını kazanmış, 1964 yılında Türk Dil Kurumu Şiir Ödülünün sahibi olmuştur. 1972 yılında emekli olmuş ve 1979 yılında vefat edinceye kadar edebiyat ile ilgilenmiş, eserler vermiştir.

Ölümünden sonra, Necatigil Şiir ödülü 1980 yılından bu yana verilmektedir. İlk şiiri Varlık dergisinde lise öğrencisi iken yayınlanmıştır. Şiirlerinde aile, aşk, bunalım, hastalık ve yalnızlık temaları işlemiştir. Eski ve yeni kelimeleri bir arada kusursuz kullanması ile bilinir. Şiirler, tiyatro oyunları, radyo arkası yarınları yazmıştır. Edebiyatımızda, Eserler Sözlüğü gibi çok değerli eserler ortaya çıkarmıştır. Pek çok Almanca çevirisi vardır. Behçet Necatigil’in, Eski sokak şiirine konu olan Camgöz Sokağının adı, ölümünün ardından 1987 yılında Behçet Necatigil Sokağı olarak değiştirilmiştir. Kabataş Erkek Lisesi 3 Fen-F sınıfına, Behçet Necatigil Dersliği adı verilmiştir.

Behçet Necatigil eserleri

Kapalı çarşı, Çevre, Evler, eski toprak, Arada, Dar çağ, Yaz dönemi, Divance, İki başına yürümek, En/Cam, Zebra, Kareler Aklar, Sevgilerde, Beyler, Söyleriz. Düz yazıları; Bile/Yazdı, Edebiyatımızda isimler sözlüğü, Edebiyatımızda Eserler sözlüğü. Radyo oyunları; Yıldızlara bakmak, Gece Aşevi, Üç turunçlar ve Pencere sayılabilir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort