ŞAİR

Behçet Kemal Çağlar

Son Güncelleme 3 ay önce

Türk edebiyatında yer alan şiirden bahsedildiği zaman akla gelen ilk isimlerden birisi olan Behçet Kemal Çağlar, Erzincan ilinin Tepecik köyünde hayata merhaba dedi. Behçet Kemal Çağlar şiirlerde kullanmış olduğu üslup nedeniyle edebiyat tarihimizin en etkili şiir yazarlarından birisi olarak görülmektedir.

Behçet Kemal Çağlar, ailesinin memur olmasından dolayı ülkemizde yer alan şehirlerin büyük bölümünde bir süreliğine de olsa ikamet etmiş olan bir kişidir. Temel eğitim sürecine Bolu ilinde başlamış olan Behçet Kemal Çağlar, henüz ilkokul sıralarındayken şiire ilgi duymaya başlamış olan bir kişidir. Babasının tayini çıktığından dolayı bir süreliğine de olsa Kudüs’te yaşamak zorunda kalan Behçet Kemal Çağlar, daha sonra ailesi ile birlikte asıl memleketleri olan Kayseri iline dönmüştür. Ünlü yazar ortaokul ve lise eğitimlerini bu ilde almıştır.

Mühendis olmak istememesine rağmen ailesinin teşviki ile Zonguldak Maden Mühendisliği mektebine gitmiştir. Sevmeyerek okumuş olmasına karşın kendisinin eğitim yaşamı boyunca başarılı bir öğrenci olduğu ve üniversiteyi birincilik ile bitirdiği biliniyor. Mezun olduktan sonra ekmek kazanmak zorunda olduğundan Anakara ilinde maden tarama mühendisi olarak işe başladı. Aktif iş yaşamının temposu içindeki şiir sevgisini bir türlü öldürmedi. Özellikle iş yaşamında kaleme almış olduğu vatan sevgisi temalı şiirler büyük ilgi gördü.

Behçet Kemal Çağlar şiirlerinin en önemli özellikleri arasında sade ve akıcı bir anlatım olması yer almaktadır. Behçet Kemal Çağlar denildiği zaman vatan sevgisini ve Atatürk sevgisini anlatan şiirler akla gelmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgisi ister istemez kaleme almış olduğu her şiirinde karşımıza çıkmaktadır. En önemli eseri Faruk Nafiz Çamlıbel ile kaleme almış olduğu Onuncu Yıl Marşıdır.

Behçet Kemal Çağlar, Türk edebiyatına çok sayıda eser bırakmış olan bir kişidir. Yazarın kaleme almış olduğu eserlerin başlıcaları şu şekildedir. Erciyes’ten Kopan Çığ, Burada Bir Kalp Çarpıyor, Benden İçeri, Behçet Kemal Son Şiir, Çoban, Atilla, Deniz Abdal, Halkevler, Hasan Ali Yücel ve Eserleri, Hür Mavilikte Gezi, Dolmabahçe’den Anıtkabir’e Kadar, Kuran-ı Kerim’den İlhamlar, Atatürk Denizinden Damlalar, Battal Gazi Destanı ve Bugünün Diliyle Atatürk’ün Söylevleri Behçet Kemal Çağlar denildiği zaman akla gelen ilk eserledir.

Behçet Kemal Çağlar kimdir konusunda sizlere aktaracağımız bilgiler bu şekildedir. Sizlerde ünlü yazarımız hakkında bildiklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort