ŞARKICI

Barış Manço 

Özet
  • Barış Manço, Türk sanatçı; aranjör, şarkıcı, besteci, söz yazarı, TV programı yapımcısı ve sunucusu, köşe yazarı Devlet Sanatçısı ve kültür elçisi. Türkiye'de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılır.
  • Doğum tarihi: 2 Ocak 1943, Üsküdar, İstanbul
  • Ölüm tarihi ve yeri: 1 Şubat 1999, Kadıköy, İstanbul
  • Eşi: Lale Manço Ahıskalı (e. 1978–1999), Marie Claude Vandewalle (e. 1970–1970)
  • Çocukları: Doğukan Manço, Batıkan Manço
  • Kardeşleri: Savaş Manço, İnci Manço
  • Ebeveynleri: Rikkat Uyanık, Hakkı Manço

Son Güncelleme 3 hafta önce

2 Ocak 1943 yılında hayata gözlerini açan Barış Manço hayatı boyunca  müzisyen, besteci, şarkıcı, aranjör, söz yazarı, tv programcısı, sunucu, koleksiyoner, ressam, gezgin gibi birçok unvan sahibi olmuştur. Kendisi  aynı zamanda Anadolu Rock türünün kurucu üyelerindendir. İlk olarak Galatasaray lisesinde öğrenci iken 1958’de sahneye çıkmıştır.

İlk grubunun adı Kurtulan Ekspres olmakla birlikte Türkiye’de ve birçok yabancı ülkede sayısız konser vermiştir. Yaptığı 200’ün üzerinde beste ile 12 altın 1 platin album ödülü kazamıştır.

Yaptığı besteler  Yunanca, Bulgarca, Arapça, Farsça, Kürtçe, Japonca, İbranice, Fransızca, ve Flemenkçeye çevrilmiş kendisi ve başka sanatçılar tarafından seslendirilmiştir. 1988 Yılında TRT1’de çoçuk ve aileye yönelik kültür/eğlence programı olan 7’den 77’ye insan kitlesine ulaşarak rekor kırmıştır. Türkiye tarihindeki en uzun sureli ve en başarılı programı yapmıştır. 5 kıtada 100’den fazla değişik yöreye giderek birçok ülke gezmiştir.

Yüksek öğrenimini ise Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akedemisin’de tamamlamıştır. 1990’lı yıllarda son albümünü piyasaya sürmeden once hayata veda etmiştir. Tam ölüm tarihi ise 1999 1 Şubat olarak tarihe geçmiştir. Hayranları tarafından çok sevilen Manço’nun evi Kadiköy belediye tarafından müzeye dönüştürülüp sevenleriyle buluşturulmuştur. Hayatı boyunca birçok önemli projede ismi bulunan Barış Manço’nun Türkiye Devleti tarafından birçok ünvana layık görülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort