KİŞİLER

Baltalı Hano

Son Güncelleme 1 ay önce

Kabadayılık fiziki ya da silah kullanarak daha güçlü olan kişinin karşısındakini ezerek, döverek, korkutarak istediğiniz yaptırma manasına gelir. Ülkemizde bu durum ilkokul yaşına kadar iner. Peki ülkemizin ilk kadın kabadayısı kimdir?

19. yüzyıl başlarında İstabul’da Hanzade isimli bir kadın yaşamaktadır. Bu kadın 12 yaşında genellikle evin önünde oynayan küçük bir oğlu vardır. Bir gün sebepsiz yere oğlu kayboldu, her Türk kadını gibi çok üzülür, günlerce çocuğunu arar ancak hiçbir yerde bulamaz. Kadının şaşırdığı nokta ise sevgilisinin çocuğu aramamasını istemesi. Sevgilisi dönemin kabadayılarından birisidir.

Hanzade çocuğunu tekrar aramak istesede sevgilisi aramaması için uyarır. Kadın sevgilisinin bu davranışından kuşkulanır, ne yapıp ne edip işin gerçeğini öğrenmelidir. Bir gece sevgilisi olan kabadayı adamı dışarıya çıkınca onu takip etmeye başlar. Osmanlı’da kadınlar rahatça gece dışarı çıkamadıkları için erkek kılığına girer ve yola koyulur. Sevgilisi sokakta naralar atarak yürür ve bazı dükkanlara girerek haraç toplar, son durağı ise hamam olur. Hanzade de ardından hamama girer.

Hanzade içeriye girince dünyalar başına yıkılır. Oğlu hamamdadır. Aslında sevinmesi gerekirken oldukça üzülür. Sevgilisi olan kabadayı 12 yaşındaki çocuğu getirip hamam oğlanı yapmıştır. Yani çocuğu erkeklerin cinsel ihtiyacını gidermek için kullanmaktadır. Kadın oğlunun bu uygunsuz vaziyetini görünce çıldırır. Bir balta bulur ve Hanzade içeriye dalar, hamamda 21 tane erkek olmasına rağmen kimse ona karşı koyamaz. Gözü dönen kadın 21 erkeği de o balta ile kesmiştir. Oğlunuda alarak evine döner. Bu olay ile birlikte “Baltalı Hano” ismini alır.

Tabi mahalle küçük yer olduğundan hemen olay duyulur. Oğlan hakkında dedikodular üretilir, oğlanın erkek gibi yaşamadığını duyunca başlar sağa sola saldırmaya. Artık bir kabadayı olur, baltası ile esnafı korkutmaya ve haraç kesmeye başlar. Kısmi olarak haklı olsa da bir zaman sonra yakalanır. Haraç toplamaktan, balta ile adam kesmekten dolayı idama mahkum edilir. Baltalı Hano kurşunlanarak öldürülür.

Hanzede’nin oğlu kaynaklar tarafından bilinmemektedir. Ama rivayetlere göre çocuk büyük erkek gibi yaşar. Tıpkı annesi gibi nam salarak şehrin azılı kabadayılarından biri olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort