FİZİKÇİ

Aziz Sancar

Aziz Sancar kimdir? Aziz Sancar'ın biyografisi

Son Güncelleme 3 ay önce

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 da Mardin’in Savur ilçesinde hayata gözlerini açtı. Aziz Sancar hayatı sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak olarak başlamıştır. Aziz Sancar, ilk eğitimini Mardin’de bir okulda tamamladı. Aziz Sancar hayatı bilim ile geçen bir insanlık kahramanıdır. 1963 yılında başladığı İstanbul Tıp Fakültesi‘ni 1971 yılında tamamladı. Ardından Aziz Sancar eğitim için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Mardin’in Savur ilçesinde iki sene doktor olarak görev yaptı. Mardin’de iki senenin sonrasında Dallas’a doktora programı için gitti. Teksas Üniversitesi‘nde Moleküler Biyoloji dalında doktorluk yaptı. Yale Üniversitesi‘nde DNA onarımı dalında doçentlik tezi kabul edildi. Aziz Sancar kimdir? Aziz Sancar hayatı, Aziz Sancar sözleri, Aziz Sancar kitapları ve Aziz Sancar Nobel Ödülü…

Hücre dizilimi, DNA onarımı, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarına devam etti. 1997 yılından şimdiye dek Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Dr. Aziz Sancar, şimdiye dek 300’e yakın bilimsel makale ve yazdığı makalelerine yapılan 12 binden fazla atıf ile bilimsel araştırmada eşine çok nadir rastlanan bir akademik başarıya imza atmayı başardı. Bugüne dek 33 kitabı yayınlandı.

İstanbul Tıp Fakültesi‘ni tamamladıktan sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştu. Prof. Dr. Aziz Sancar 2014 yılında Anadolu Ajansı’na konuşmuştu. Kanser tedavisindeki ‘sirkadiyen saat’ (Ritmik saat) buluşunu anlatmıştı. Prof. Dr. Aziz Sancarkanser konusunda önemli çalışmalar üzerinde çalışıldığını belirtirken, kanser mekanizmasının 10 yıl içinde çözüleceğine inandığını söylemişti. Ancak kanserin nasıl olduğunu çözümlemenin onu tedavi etmek anlamına gelmediğine işaret etti. Aziz Sancar tedavi konusunda bir şey söylemek için erken olduğunu belirtti.

Aziz Sancar Nobel Ödülü

Hücrelerin hasar gören DNA’ların nasıl onarıldığını ve genetik bilgisini ne şekilde koruyabildiğini haritalandıran araştırmaları nedeni ile 2015 Nobel Kimya Ödülü‘ne layık görülmüştür. Aziz Sancar ödüle ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Toms Lindahl ile birlikte Nobel kurulu tarafından layık görüldü. Aziz Sancar tüm gençlik için azmiyle, inancıyla, çalışkanlığıyla ve ekonomik zorluklara rağmen yılmaması ile bir idol ve yol gösterici olmayı başardı. Türk gençliğine örnek olmakla kalmadı, Türk adını tüm dünyaya bilim alanında tanıtmayı başardı.

Aziz Sancar sözleri

Aziz Sancar sözleri ile Türk milletine yol göstermeye çalışan bir düşünce adamıdır. Aziz Sancar, tedavide en temel desteğin aile desteği olduğunu belirterek Türk halkına uyarıda bulunmuştur. Aile bağlarının ve sıkı bağların topluma olduğu gibi insan sağlığına faydalarını da vurgulamıştır. Türk halkı, Aziz Sancar vesilesi tüm dünyada bilim dalında tanınmayı başardı.

Aziz Sancar’ın kitapları

Aziz Sancar’ın kitapları bilim dünyasında saygınlığı sayesinde birçok dile çevrilmiştir. Aziz Sancar’ın kitaplarının tüm dünyada birçok dilde yayınlanmasıyla gençlik yıllarında çok önemli başarı olarak görüldü. Artık unutulmaz bir bilim adamı olan Aziz Sancar bu bilginin yurtdışına yayılmasının hem kendisi için hem de tüm dünya için yararlı olmasına sevinmiştir.

Aziz Sancar İslam dünyası

Aziz Sancar, İslam coğrafyasının gelişebilmesi için bilim ile haşır neşir olması gerektiğini vurguladı. Orta Doğu’da ve tüm dünyada Yahudi toplumunun bilime ilgisini ve gelişimini Orta Doğu ve Türk halkına örnek gösterdi.

Orta Doğu coğrafyasının bilim ile ilgilenmesi durumunda dünyada daha saygın ve daha huzurlu bir konuma gelebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort