ŞAİR

Aşık Garip

Son Güncelleme 3 hafta önce

Azerbaycan ve Anadolu’da çok yaygın olan bir halk hikâyesi ve hikâye kahra­manının adıdır. Hikâyenin kahramanı şair olduğu ve hikâyede yer alan şiirleri söylediği için, bu macerayı yaşamış bir halk şairinin bulunduğu rivayet edilir.

Bir tüccarın oğlu olan Resul, babası Ah­met Hoca’nın ölümünden sonra dalka­vukların eline düşer ve bütün servetini tüketir. Hayatını kazanmak için başvur­duğu işleri de beceremez, sonunda bir saz şairinin yanına çırak girer. Bir gece rüyasında Hızır Aleyhisselâm ona, Tif­lis’te bulunan Şah Sanem’in aşk badesi­ni içirir. Âşık Garip, bu rüyadan sonra ustasına rakip olur.

Şah Sanem’i arama­ya başlar ve bulur; fakat evlenebilmele­ri için kızın babası kırk kese altın ister. Garip, eşinin dostunun yardımlarını ge­ri çevirir, yollara düşer ve Halep’e kadar gider. Bu sırada Şah Sanem’i, babası, ak­rabasından Şah Velet’e nişanlar. Velet, Garip’in annesine, oğlunu yolda soy­guncuların öldürdüğünü duyurur. Şah Sanem bu habere inanmaz, bir bezirgâ-nı Garip’e haberci yollar. Bezirgân, Ga-rip’i bulur. Meğer Paşa, Garip’i, kimi kimsesi olmadığından Halep’te alıkoy­muş. Paşadan izin alınır, yolda Hızır yar­dım eder, Garip, düğünden önce Tiflis’e yetişir. Düğünde sazıyla kendisini tanı­tır ve Şah Sanem’e kavuşur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort