BİLİM İNSANI

Aryabhata

Son Güncelleme 3 ay önce

Aryabhata matematik ve astronomiye çok büyük katkıları olmuş ünlü Hintli bilim adamıdır. onun bulduğu matematik kurallarının bazılarını günümüzde bile hala kullanmaktayız. bu kuralları 1500 yıl önce ortaya koyduğunu göz önünde bulundurursak ne kadar önemli bir matematikçi olduğu daha net anlaşılacaktır.

henüz 23 yaşındayken matematik ve astronomi üzerine olan ünlü kitabı Aryabhatiya’yı yazdı. bu kitabında geometri, cebir, gezegenler, yıldızlar ve uzaydan bahseder.

peki Aryabhata’nın bilime katkıları nedir?

 

insanlar dünyanın düz bir tepsi şeklinde olduğunu, hatta bir öküzün boynuzlarının üzerinde olduğunu düşündükleri dönemlerde

Aryabhata bir astronom olarak dünyanın yuvarlak olduğunu ve kendi ekseni etrafında döndüğünü ilk söyleyen kişi olarak tarihe adını yazdırmıştır. katkıları elbette bununla kısıtlı değildir. dünyanın kendi ekseni etrafında döndüğünü söylemekle kalmamış dönüş yönünü de ortaya koymuştur. hatta bu dönüşü ne kadar sürede tamamladığını bile söylemiştir. günümüzde ince hesaplar sonucu bir günün uzunluğu tespit edilirken o asırlar önce dünyanın kendi ekseni çevresindeki dönüşünü 23 saat 56 dakikada tamamladığını söyleyerek inanılmaz yakın bir tespitte bulunmuştur.

Hindu mitolojisinde Ay ve Güneş tutulması Rehu gezegeninin bunları yutması nedeniyle oluştuğuna inanılırken o, Ay ve GFüneş tutulmasının gerçek sebebini ortaya koyabilmiştir.

Aryabhata, Hindistan için elbette çok önemli bir yere sahiptir. nitekim Hindistan’ın 1975 yılında uzaya fırlattığı ilk uyduya onun adı verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort