ŞAİRSENARİST

Armand Gatti

Özet
  • Doğum tarihi: 26 Ocak 1924, Monte Carlo, Monako
  • Ölüm tarihi ve yeri: 6 Nisan 2017, Saint-Mandé, Fransa
  • Filmler: Enclosure, El Otro Cristóbal, The Ebro Crossing, The Writing On The Wall

Son Güncelleme 1 hafta önce

Armand Gatti (1924) Fransız  oyun yazarı ve gazeteci. Halk kitlelerine yönelen oyunlarında genellikle güncel siyasal olayları konu almıştır. Monaco’da doğdu. II. Dünya Savaşı sırasında, direnişcilere katıldığı için Naziler tarafından tutuklanarak bir Alman toplama kampına gönderildi. Savaştan sonra, Le Parisien Libere gazetesinde çalışmaya başladı. 1954’te röportaj dalındaki başarılarıyla Albert Londres Ödülü’nü kazandı. Çin’e yaptığı bir gezının ardından, 1958’de Le poisson noir (“Kara Balık”) adlı oyununu yazdı.

1959’da ilk kez bir oyunu, Le crapaud-buffle, Jean Vilar tarafından TNP’de (Theatre National Populaire-Ulusal Halk Tiyatrosu) sahneye kondu. 1962’de yazdığı Le voyage de grand Tschou (“Büyük Çu’nun Yolculuğu”) ve La vie imaginaire de l’eboueur Auguste G. (“İşçi Auguste G.’nin Hayali Yaşamı”) ıle tanınmaya başladı. Fransa’da çalışan İspanyol kiremit işçilerinin isteği üzerine 1965’te La passion du General Franco (“General Franco’nun Tutkusu”) adlı ağır siyasal eleştiriler içeren oyununu yazdı.

Gatti, daha ilk oyunlarından başlayarak  toplumcu bir karşı çıkışı savunmuş, bu yolda, son derece öncü tekniklere başvurarak Toplumcu Gerçekçilik’in bilinen sınırlarının dışına çıkmaya çalışmıştır. Tüm yapıtlarında sezilen en önemli yaklaşım, şiirsel bir evrensellik duygusudur. 2. Dünya Savaşı’ndan başlayarak birçok toplumsal hareketin içinde yer almış ve bu eylemci tutumu oyunlarında yansıtmıştır. Örneğin La vie imaginaire de Nboueur Auguste G. adlı oyununda, kendi babasının da katılmış olduğu başarısız bir grevi konu almıştır. Naziler’in savaş sırasında yaptıkları 10 000 kamyon ile 1 milyon Yahudi tutukluyu değiştirme önerisi ya da ABD’de Sacco ve Vanzetti’nin idamı gibi güncel siyasal olayları, özgün dünya görüşünün süzgecinden geçirerek oyunlarında kuilanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort