KİŞİLER

Annemarie Schimmel

Son Güncelleme 3 hafta önce

Annemarie Schimmel, (1922-2003) Almanya’da, Erfurt’ta doğdu. Babası kendisini mistisizm ve felsefe alanlarmda yetiştirmiş bir posta görevlisiydi. Annesi ise denizcilik yapan bir aileye mensuptu.
15 yaşmdayken Hans Ellenberg’den Arapça öğrenmeye ve aynı zamanda Fredrich Sebiller Üniversitesi’ndeki eğitimine başladı.

1941 yılında Berlin Üniversitesi’nde İslam medeniyeti ve dilleri üzerine doktora yaptı. 1946-54 yılları arasında Marburg Üniversitesi’nde, 1954-59 yılları arasında da Ankara tlâhiyat Fakültesi’nde Dinler Tarihi dersleri verdi. Bu arada (1954) dinler tarihi konusunda ikinci doktorasını tamamladı. Bonn ve Harvard Üniversitelerinde çalıştı.

Schimmel, Bonn Üniversitesi’nden onursal profesörlük unvanı; Pakistan hükümetinden İslam, Tasavvuf ve Muhammed İkbal’e ilişkin çalışmalarından ötürü Hilal-i İmtiyaz olarak bilinen en yüksek dereceli sivil ödülü almıştır.

İslam edebiyatı ve kültürü, tasavvuf alanlarmda yazdığı pek çok kitap ve Farsça,
Urduca, Arapça, Türkçe dillerinden İngilizce ve Almancaya yaptığı çevirileri bulunmaktadır.
Batı’da İslam tasavvufunu en iyi bilen ve hisseden çok saygın bir bilim adamı olan Annemarie Schimmel’in Türkçede yayımlanmış kitaplarından bazıları  şöyledir:

Ben Rüzgârım Sen Ateş,
Mevlânâ Celâleddin Rumî,
Büyük Mutasavvıfın Hayatı ve Eseri, Ruhum Bir Kadındır, Yunus Emre İle Yollarda,
Dinler Tarihine Giriş,
Tasavvufun Boyutları,
Sayıların Gizemi,
Çağın Mevlânâ’sı Muhammed İkbal,
İslamın Mistik Boyutları,
Aşk Mevlânâ ve Mistisizm, Tanrının Yeryüzündeki İşaretleri,
Halifenin Rüyaları – İslamda Rüya ve Rüya Tabiri,
Şark Kedisi,
Muhammed İk bal,
Hazreti Muhammed, Dinler Tarihi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort