SİYASETÇİ

Alparslan Türkeş

Son Güncelleme 3 ay önce

Aslen Kayserili olan Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917‘de Lefkoşa’da doğdu. Babası Ahmet Hamdi Efendi, annesi ise Fatımatül Zehra Hanım’dır.  İlk ve orta eğitimini Lefkoşe’de tamamladı. 1936 yılında ise Kuleli Askeri Lisesi‘nden mezun oldu. 1938 yılında Harp Okulu‘nu başarıyla bitirdi.

1940 yılında Isparta’da Muzaffer Hanım’la evlenen Türkeş, Ayzit, Umay, Selcen, Sevenbige ve Yıldırım Tuğrul adlı çocukları dünyaya geldi. 1974 yılında Muzaffer Hanım vefat edince, ikinci evliliğini 1976 yılında Sevâl Hanım’la yaptı. Bu evlilikten de Ayyüce ve Ahmet adlı iki çocuk dünyaya geldi.

1944 yılında Nihal Atsız ve Nejdet Sançar ile birlikte Irkçılık-Turancılık davasından ve vatana ihanet suçlarından yargılandı. Mahkemede, “Diğer sanıklar gibi bana da vatan hainliği suçu isnad edilmiştir. Bunu şiddetle redderim. Ben yeryüzünde herşeyden çok milletimi ve vatanımı severim” cevabını verdi. Ama 9 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Kendisine verilen ceza Yargıtay tarafından bozuldu ve 1947 yılında beraat etti.

1948 yılında Genel Kurmay tarafından açılan imtihanları kazanarak Amerika’ya tahsile gönderildi. 1955‘de kurmay binbaşı olan Alparslan Türkeş, Amerika- Washington’da Türk Genelkurmayı’nın Temsil Heyeti üyeliğine tayin edildi. 1957 yılının sonuna kadar vazifesine devam etti.

İyi derecede fransızca ve ingilizce bilen Alparslan Türkeş, 1959 yılında Almanya’ya Atom ve Nükleer Okulu’na gönderildi ve bu okulu da başarı ile bitirdi.

27 Mayıs 1960 tarihinden önce Elazığ’daki birliğinden Ankara’ya atandı ve Albay Talat Aydemir’in tavsiyesiyle Millî Birlik Komitesi‘ne (MBK) geçti. Darbeyi planlayıp yürütecek olan 37 kişilik MBK içinde yer aldı. Milli Birlik Komitesi üyesi olarak, Başbakanlık Müsteşarlığı yaptı. 19 Kasım 1960‘ta Türkiye’den, hükümet müşaviri görevi ile Hindistan Yeni Delhi’ye mecburi ikâmetgah olarak gönderildi. Yaklaşık 2 yıl sonra ülkeye geri dönen Türkeş 2 Mayıs 1963 tarihinde Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği’ni kurdu.

Talat Aydemir’in darbe teşebbüsüne karıştığı iddiası ile 21 Mayıs 1963’te tutuklanan Türkeş, Mamak Askeri Cezaevi’nde dört ay hücre hapsinde yattı. Yargılama sonucunda beraat etti ve 5 Eylül 1963‘te tahliye oldu.

1965 senesinde Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi‘nin başkanı oldu ve kendisini sevenler tarafından Başbuğ ilan edildi. 8-9 Şubat 1969 tarihinde CKMP’nin ismi Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirildi. Ankara ve Adana’dan milletvekili seçildi.

29 Nisan 1981 tarihinde, MHP ve Ülkücü Kuruluşlar davası ile mahkeme karşısına çıkarıldı. Bu dava nedeniyle dört buçuk yıl tutuklu kaldı. 2 yıl sonra siyasi yasağının kalkmasıyla Milliyetçi Çalışma Partisi‘ne katıldı. 4 Ekim 1987 tarihinde Milliyetçi Çalışma Partisi Genel Başkanlığı’na seçildi. 1991 Genel Seçimleri’nde Refah Partisi ve Islahatçı Demokrasi Partisi ile ittifak yapan Türkeş, Yozgat milletvekili olarak yeniden parlamentoya girdi.

15 Kasım 1991 yılında bağımsız milletvekili oldu. 1991 yılında Demokratik Hareket Partisi‘ni kurdu. Kurucuların kararı ile Demokratik Hareket Partisi kapatıldı. 1992’de Siyasi Partiler Kanunu’nda yapılan değişiklikle MÇP’nin ismi 1993 senesinde MHP olarak değiştirildi. Milliyetçi Hareket Partisi, 24 Aralık 1995‘te yapılan genel seçimlerde %10‘luk ülke barajının geçilememesiyle meclise giremedi.

Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara’da hayatını kaybetti. Türkeş’in kabri Kabri, Ankara Beştepe’de bulunmaktadır.

ESERLERİ:

Milli Doktrin 9 Işık; Alparslan Türkeş, Kamer Yayınları – İstanbul, 1997.
Dokuz Işık; Berikan Elektronik Basım Yayım
9 Işık; Hamle Yayınevi – İstanbul
Dokuz Işık ve Türkiye; Hamle Yayınevi – İstanbul
Ülkücülük; Hamle Yayınevi – İstanbul,
1944 Milliyetçilik Olayı; Hamle Yayınevi – İstanbul
Modern Türkiye; İstanbul
Milliyetçilik Olayları; Berikan Elektronik Basım Yayım
27 Mayıs ve Gerçekler; Berikan Elektronik Basım Yayım.
Ahlakçılık; Berikan Elektronik Basım Yayım
Etik (Ahlak Felsefesi); Bunalımdan Çıkış Yolu; Kamer Yayınları.
Türk Edebiyatında Anılar, İncelemeler, Tenkidler, Anı-Günce-Mektup; İstanbul, 1994
Bunalımdan Çıkış Yolu; Hamle Yayınevi – İstanbul, 1996
Dış Meselemiz; Berikan Elektronik Basım Yayım
İlimcilik; Berikan Elektronik Basım Yayım
Kahramanlık Ruhu; İstanbul 1996
Temel Görüşler; Kamer Yayınları
Sistemler ve Öğretiler; İstanbul 1994
Türkiye’nin Meseleleri; Hamle Yayınevi – İstanbul 1996
Yeni Ufuklara Doğru; Kamer Yayınları
Sistemler ve Öğretiler; İstanbul, 1995
Gönül Seferberliğine; Kamer Yayınları – İstanbul 1994

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort