FUTBOLCU

Ali Sami Yen

Son Güncelleme 3 ay önce

Adı, Galatasaray Spor Kulübüyle özdeşleşmiş Ali Sami Yen, futbolculuk, teknik direktörlük ve kulüp başkanlığı yapmış bir spor adamı. 20 Mayıs 1886 tarihinde Üsküdar’da doğdu. Sözlük yazarı ve edebiyatçı Şemsettin Sami‘nin oğlu olan Ali Sami Yen, Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucu üyeleri arasında yer alır.

Ali Sami Yen, Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) sıralarında okurken arkadaşlarıyla bir spor kulübü kurmaya karar verdi. Böylece 1905 yılında Galatasaray adlı spor kulübünü kurdu. 1906 yılında liseden mezun oldu. 1910 yılında ülkemizin ilk spor müzesi olan Galatasaray Müzesi‘ni kurdu.

Aktif bir spor yaşamına sahip olan Ali Sami aynı zamanda Türkiye İdman Cemiyetleri Örgütü’nün de kurucusudur. 1924 Yaz Olimpiyatları’na katılan Türk kafilesinin başkanlığını ve 1926-1931 yılları arasında Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi‘nin başkanlığı yaptı.

Galatasaray’da 1905-1918 arasında 13 yıl başkanlık yaptı. 1925 yılında tekrar başkan oldu ama bu ancak 1 yıl sürmüştür. Türkiye Milli Futbol Takımının çıktığı ilk resmi maç olan Romanya karşılaşmasında teknik direktör olarak yine Ali Sami vardı.

Hayatı sporla kaynaşan efsane başkanın ismi Mecidiyeköy’deki futbol stadyumuna verilmiştir. Seyrantepe’deki spor kompleksinin adı da Ali Sami Yen Spor Kompleksi’dir. GS, maçlarını bu kompleksteki Arena Stadı’na oynamaktadır.

Ali Sami Yen 29 Temmuz 1951 yılında 65 yaşındayken Arnavutluk’ta vefat etmiştir. Naaşı Feriköy Mezarlığı’ndadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort