BİLİM İNSANI

Alfred Nobel

Son Güncelleme 2 ay önce

Doğum                 : 21 Ekim 1833

Ölüm                    : 10 Aralık 1896

Nobel ödülünün kurucusu Alfred Nobel, dinamiti icat eden İsveçli bir kimyagerdir.

Alfred, 21 Ekim 1833’te Stockholm, İsveç’te dünyaya geldi. Babası mühendis ve mucitti. 1842’de ailesi Rusya’ya taşındı ve burada babası Çar orduları için teçhizat sağlayan bir mühendislik firması açtı. 1850 yılında babası onu kimya mühendisliği okuması için yurt dışına gönderdi. İki yıl boyunca İsveç, Almanya, Fransa ve ABD’yi ziyaret etti. Aile şirketi iflas ettikten sonra 1863 yılında babasıyla birlikte İsveç’e geri döndü.

Alfred, İsveç’e dönerek vaktini patlayıcı madde çalışmalarına ayırmakla geçirmeye başladı. Özellikle son derece değişken bir patlayıcı olan nitro-gliserinin güvenli üretimi ve kullanımı ile ilgileniyordu. Kardeşi Emil, 1864 yılında bir nitro-gliserin patlamasında öldürüldü. Alfred Nobel, nitrio-gliserini, daha güvenli ve kolay manipüle etmeye yarayan, atıl bir madde olan silisin içine dahil etti. 1867 yılında “dinamit” adıyla bunun patentini aldı. Dinamit onun tanınmasını sağladı ve çok kısa bir süre içerisinde tünellerin patlatılması, kanalların kesilmesi ve tüm dünyadaki demiryolları ve diğer yolların inşasında kullanıldı. Alfred, bununla birlikte bir dizi patlayıcı icat etti.

1870’li ve 1880’li yıllarda, patlayıcı üretmek için Avrupa çapında bir fabrika ağı oluşturdu. 1894’te İsveç’te Bofors’da bilinen ünlü Bofors silah fabrikasının çekirdeği hali olan bir demir fabrikası satın aldı. Paris’te yaşamasına rağmen, çok seyahat etti. Birkaç sentetik materyal icat ettiği laboratuvarında çalışmaya devam etti. Ölümüne kadar toplam 355 patentli icat sahibi oldu.

Kasım 1895’te Nobel Ödüllerinin kurulmasını sağlayacak isteğini ortaya koydu. Fizik, Kimya, Fizyoloji veya Tıp, Edebiyat ve Barış alanında yıllık ödüller verebilmek adına servetinin büyük bir bölümünü ortaya koydu. Daha sonra bu ödüllere ekonomi ödülü de eklendi.

Nobel, 10 Aralık 1896’da İtalya’da evinde yaşamını yitirdi. Stokholm’de gömüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort