KİŞİLER

Alexander von Humboldt

Alexander von Humboldt Kimdir, Sözleri ve Hayatı

Özet
  • Friedrich Wilhelm Heinrich Alexander Freiherr von Humboldt, Prusyalı doğabilimci ve kâşif. Prusyalı bakan, filozof ve dilbilimci Wilhelm von Humboldt'un küçük kardeşi. Humboldt'un botanik coğrafya üzerine yaptığı çalışmalar biyocoğrafya dalının temelini oluşturmuştur.
  • Doğum tarihi: 14 Eylül 1769, Berlin, Almanya
  • Ölüm tarihi ve yeri: 6 Mayıs 1859, Berlin, Almanya
  • Aldığı ödüller: Copley Madalyası

Son Güncelleme 4 ay önce

Doğum           : 1796

Ölüm              : 1859

Freiburg Madencilik Okulu’na başladı. Bilimsel araştırmalar yapmak için gezilere katıldı (1790). 1792 ve 1797 yılları arasında Fichtel Dağları’nda Prusya Maden Dairesi yetkilisi olarak jeoloji, mineraloji, bitki ve hayvan hayatı üzerine çalışmalar yürüterek deneyim kazandı.

Avrupa’daki Napolyon Savaşları’nın araştırmalarını engellemesi üzerine, İspanya Hükümeti’nin izniyle, Orta ve Güney Amerika’daki İspanyol kolonilerini araştırmaya başladı (1799). Fransız botanikçi Aime Bonpland (1773-1858), ile birlikte buraların yapısı ve bitki örtüsü ile ilgili önemli bulgular ortaya çıkardı.

1804 yılında Paris’e dönerek, gezileri hakkındaki gözlemlerini 23 yıl içerisinde derledi ve yayına hazırladı. Bu çalışmasında yer alan meteoroloji haritalarında, izoterm ve izobar çizgileri kullanıp bu bilimin temellerini ortaya atmış oldu. 1827 yılında Prusya’ya geri döndü. Burada veliaht prensin özel öğretmenlik görevini ve Berlin Üniversitesi öğretim üyeliği görevini yürüttü. 1829 yılında Rusya’ya gitti ve dört ay içerisinde Ural-Altay dağlarını geçip Çin’e kadar uzanan gezilerde bulundu. Bu geziyle önceki gezilerinin izlenimlerini karşılaştırma imkanı buldu. Çarlık Rusya’sının ilk gözlem istasyonu da onun tavsiyesinin bir sonucuydu.

Daha sonra Kosmos (Evren) isimli kitabını yazmaya başladı. Beş cilt yazabildiği bu çalışmayı tamamlayamadan (1845-1862) yaşamını yitirdi.

Başlıca Alexander von Humboldt Eserleri

  • Voyage de Humbold et Bonpland aux Regions Equinoxiales du Nouveau Continent, Fait en 1799-1804 (Humbold ve Bonpland’ın 1799-1804’te Yeni Dünya’daki Ekvator Bölgesi’nde Yaptıkları Gezi), 34 cilt. 1805-1834
  • Asie Central (Orta Asya) 3 cilt, 1843.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort