FİZİKÇİMUCİT
Trend

Alessandro Volta

Alessandro volta kimdir, neyi buldu ve icat etmiştir?

Özet
  • Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta elektriğin ve gücün öncüsü, pilin mucidi ve metan gazını keşfiyle tanınan İtalyan fizikçi ve kimyager.
  • Doğum: 18 Şubat 1745
  • Ölüm: 5 Mart 1827 (82 yaşında)
  • Milliyeti: İtalyan

Son Güncelleme 7 gün önce

İlk olarak kendisinin 18 Şubat 1745 yılında İtalya’da bir il olan Como’da dünyaya geldiği söylenebilir. Volta küçük yaşlardan beri bilime ve fizik konusuna oldukça yakından ilgi göstermiş; en sonunda 1774 yılında Royal Okulu’nda fizik profesörü olmuştur. Bundan bir yıl sonra da, statik şekilde elektrik üretimi alabileceği bir elektroforu icat etmiş, bunu insanlara tanıtmıştır.

Devam eden yıllarda Alessandro Volta çalışmalarına ara vermemiş, 1776 yılı ile 1778 yılı arasında iki sene boyunca gazların kimyasıyla ilgilenmiştir. Bir gün gazetede Amerikan asıllı Benjamin Franklin’in “yanabilen hava” ile ilgili makale niteliğindeki yazısını okuduktan sonra kendisi için yeni bir bilgi yolu açılmış ve kendisi İtalya’da her yerde metan aramaya başlamıştır. Metan gazını Moggiore Gölü’nde bulabilmiş ve kapalı kutuların içerisinde süreki metan gazı ateşleyerek deneyler yapmaya devam etmiştir.

Bunun dışında Alessandro Volta’nın icat ettiği ürünlerin ne olduğu daha detaylı öğrenilmek istendiğinde, kapasitans konusunda yaptığı çalışmalar da yaptığı icatlara örnek olarak verilebilir. Kendisi yaptığı deneylerde hem elektriğin yükünü hem de olması gereken potansiyeli inceleyerek bu iki değerin de birbiriyle ilişkisi olduğunu fark etmiştir. Bunu ortaya çıkardıktan sonra da bu durum “Volta’nın kapasitans yasası” olarak kalmıştır. Ayrıca günümüzde hala yerleşik olarak kullanılan elektrik potansiyelinin biriminin adının “volt” olması Volta’dan gelmektedir.

Alessandro Volta’nın aile kurması

Kendisi bir takım süreçlerde fizik profesörlüğü yaptıktan sonra 1779 yılında Pavia Üniversitesi’nde özellikle deneysel fizik alanında profesörlük yapmaya başlamıştır. Deneysel fizik alanındaki profesörlüğünü 40 yıllık bir süreyle devam ettirmiş; bu süreçlerin arasında 1794 yılında kendisi gibi Como’lu olan aristokrat Teresa Peregrini ile tanışmış ve kendisiyle evlilik yoluna girmiştir. Çift evlendikten sonra Zanino, Flaminio ve Giovanni isimli 3 tane çocuk sahibi de olmuşlardır.

Alessandro Volta pili nasıl icat etmiştir?

1801 yılındayken Volta, ilk kez bir pili icat etmiş ve bu pili nasıl yaptığını, çalışma mantığını ve kullandığı fiziki prensipleri ayrıntılarıyla yayınlamıştır. Volta’nın yaptığı pilin çalışma prensibinin özünde bir takım çözeltilerle metal elektrotların kimyasal tepkimeye sokulması yatmaktaydı.  Volta’nın ortaya çıkardığı bu pil figüründen sonra John Frederick Daniel isimli bir bilim adamı da, oluşturulan elektrotların yapım aşamasında aynı sonucu almak için farklı gereçler denemişler ve ilk olarak Volta’nın ortaya çıkardığı icadı gün geçtikçe geliştirmişlerdir. Şuan günümüzde kullandığımız piller de tamen Volta’nın ortaya çıkardığı prensiple üretilmekte, sadece yapım malzemesi olarak çağımıza uygun araç gereçler ve modeller kullanılmaktadır.

Volta ve Galvani

Luigi Galvani, iki metali seri bir şekilde kurbağa bacağına temas ettirdiğinde “hayvansal elektrik” olarak adlandırdığı bir şeyi keşfetti. Volta ise kurbağa bacağının şu an elektrolit dediğimiz iletken ve elektrik dedektörü olduğunu fark etti. Kurbağa bacağının yerine tuzlu su ile ıslattığı bezi kullandı ve daha önceki çalışmalarına benzer bir elektrik akışı tespit etti. Bu şekilde bir elektrokimyasal devre keşfetti. Ayrıca, iki eş elektrotun arasındaki potansiyel farkın, galvanik hücrelerinin elektromotor kuvveti (EMF) olduğunu keşfetti. Buna Volta’nın elektrokimyasal devre yasası denilebilir. 1800de, Galvani ile yaşadığı profesyonel anlaşmazlık sonucu, ilk elektrik pili olan, devamlı olarak elektrik akımı yaratan Voltaik pili icat etti. Volta denemeleri sonucunda, en etkili metal çiftinin çinko bakır ikilisi olduğunu tespit etti.

Alessandro Volta’nın ölümü

Alessandro Volta’nın yaptığı keşifler, o dönemlerde Napoleon Bonapart’ın oldukça dikkatini çekmiş ve kendisini onurlandırmak için her çevrede Volta’nın sayılıp sevilen bir birey olmasını sağlamıştır. Hayatı boyunca her gittiği yerde bilimsellik ve akılcılık adına hoş sohbetlerde bulunmuş, insanlara yaptığı icatlarını ve araştırmalarını sıkılmadan anlatmıştır.

Kendisi artık 1819 yılında yaşı iyice geçtiğinden emekliye ayrılma kararı almış, kendisini onurlandırmak için Como bölgesinde bulunan Camnago isimli arazinin ismi “Camnago Volta” olarak değiştirilmiştir. 5 Mart 1827 tarihinde de hayata gözlerini yuman Alessandro Volta, daha sonra ismi verilen Camnago Volta arazisinde toprağa verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort