BESTECİ

Alban Berg

Son Güncelleme 4 ay önce

Avusturyalı Besteci – Müzisyen

Doğum           : 1885

Ölüm              : 1935

Schönberg’in dersleriyle yetişti, Henüz 15 yaşına geldiğinde pek çok şarkı ve düet bestelemişti. Arnold Schonberg ve Anton Webern ile birlikte Viyana Okulu’nu kurdular.

Askerlik yıllarında bestelemeye başladığı ünlü operası Wozzeck’i 1921 ‘de tamamladı. Eser 1925’te sahnelendikten sonra büyük ün kazandı. 1934’te başladığı ikinci operası Lulu’yu üçüncü perdesine kadar bitirebildi. 1935’te keman konçertosu bestelemeye başladığı sırada kan zehirlenmesinden öldü. Lulu’nun eksik bölümlerini daha sonra Avusturyalı besteci Friedrich Cerha tamamladı. Bestelediği konçerto Krasner tarafından 1936’da Barcelona Festivali’nde yorumlandı ve büyük başarı elde etti.

Alban Berg’in Müzik Anlayışı

Berg, kendisinden önceki müzikten de yararlanarak, kendi özgün müziğiyle yorumlayarak çağdaş besteleme teknikleri oluşturdu. Eserlerindeki kural anlayışını kendi yorumuyla geliştirerek yeni bir biçim ortaya koydu. Döneminde eleştirmenlerce “kuralsız, karmaşık, atonal” diye nitelendirildi. Geleneksel tonalite çatısını hemen hemen siler, ama onun temelleri üzerinde yeniden karmaşık bir kromatik dışavurumculuk inşa ettiği Wozzeck, kromatik dizinin 12 sesini kullanan bir tema taşır. Schönberg‘in atonal müziği yapılandırma yöntemi olarak geliştirdiği 12 ton yaklaşımını ustaca uygulayıcısı oldu. Eserlerinde klasik temelleri kullanmasından dolayı “modem müziğin klasiği” olarak anıldı.

Alban Berg Başlıca Eserleri

Opera:

  • Wozzeck (1921),
  • Lulu (tamamlanamadı) sahnelenişi 1937.

Orkestra müziği:

  • Üç orkestra parçası (1914),
  • Keman Konçertosu (1935).

Vokal müzik:

  • Soprano ve orkestra için Der Wein konser aryası (1929).

Oda müziği:

  • Yaylılar dörtlüsü (1910), Kammerkonzert (1923-1925),
  • Lirik Süit (1925-1926).

Piyano Sonatları:

  • Şarkılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort