FİLOZOF

Alain Badiou Biyografi

Alain Badiou Kimdir?

Özet
  • Doğum tarihi: 17 Ocak 1937 (83 yıl yaşında), Rabat, Fas
  • Oyunlar: Ahmed le Subtil
  • Filmler: Debtocracy

Son Güncelleme 1 sene önce

Fransız sol kanat, sosyalist düşünür ve filozoftur. 1937 yılında Rabat, Fas’da doğmuştur. Paris’te felsefe okullarında dersler vermektedir. Akademik kariyer dışında militan kişiliği ile de bilinir. Uzun yıllar boyunca, Fransız Genç Komünistler Birliğinde üyelik yapmıştır.  Bu gün L’Organisation Politique içinde siyasal mücadelesi sürmektedir.

Alain Badiou hayatı

Alain Badiou, Sorbonne’da kurs aldığı süre boyunca, 1956-61 arasında ENS’de felsefe eğitimi almıştır. Matematiğe karşı çok ilgili olan Badiou, Birleşik Sosyalist Parti’nin kurucusudur. Bu parti, Cezayir’in sömürge olmasından kurtulması için mücadele verdi.

1964 yılında ilk romanı olan Almagestes’i yazdı. 1968’de, var olan öğrenci ayaklanmaları Badiou’yu aşırı sola geçirdi. Radikal komünist ve maoist gruplara katılmıştır. 1969 yılında, Vincennes-Saint Denis’e girmiştir. ENS’deki şimdiki pozisyonunu 1999 yılında almıştır.

Bu arada, pek çok farklı üniversite ve kuruluşta çalışmalarına devam etmektedir. Felsefe derslerinin yanı sıra, matematik, sanat ve radikal siyaset alanlarında çalışmaktadır. Badiou, aralarında çok tanınmış olan oyun ve romanlarının yanı sıra, 20’den fazla kitap yazmıştır. 1993 yılında yazdığı Etik adlı eseri, tüm çağdaş düşünürler ile hesaplaşmaktadır.

Fikirleri

Alain Badiou
Alain Badiou

Birçok roman, oyun ve deneme de kaleme almış olan yazarın eserleri; Özne Teorisi, Varlık ve Olay, Felsefe için Manifesto, Evrenselciliğin Tarihi, Yüzyıl olarak sayılabilir. Badiou, etik kavramı üzerine çalışmalar yapmaktadır. Tıp, medya, hukuk alanlarında tartışma konusu olan, neyin etiğe uyduğu ve neyin uymadığı konusunda yazılar yazmıştır.

Badiou’ya göre, felsefe sanat, aşk, politika ve bilim içinde yapılabilir.  Estetik Dışının El Kitabı kitabında, inestetik kelimesini türetmiştir. İnestetik, artistik yaratıcılığa karşı gönderme yapmak amaçlı türetmiştir. Ona göre sanat içkin ve biriciktir. Badiou ikinci olarak, günümüzde “Kötü’nün tanımlanması üzerine kurulu” olan etik mutabakatın, insanları olumlu bir İyi fikri etrafında birleştirmeye yönelik, her türlü çabayı mahkûm etmesi üzerinde durur.

Türkçedeki Eserleri

– Sonsuz Düşünce Metis Yayınları, Nisan 2006, 2. Hamur
– Etik: Kötülük Kavrayışı Üzerine Bir Deneme Metis Yayınları, Mart 2004, 2. Hamur – Felsefe İçin Manifesto Aralık Yayınları, Kasım 2005, 2. Hamur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort