BESTECİŞARKICI

Ahmet Kaya

Ahmet Kaya Kimdir?

Özet
  • Doğum tarihi: 28 Ekim 1957, Malatya
  • Ölüm tarihi ve yeri: 16 Kasım 2000, Paris, Fransa
  • Meslek: Şarkıcı, Besteci

Son Güncelleme 1 hafta önce

Türk halk müziği, özgün (pop, arabesk, türk halk karışımı) müzik dalında başarılı eserlerle ve ideolojik görüşleriyle ünlü sanatçı Ahmet Kaya kimdir, nerelidir, neden yurt dışına gitmiştir, nasıl ve ne zaman ölmüştür, mezarı nerededir, hangi şarkıları dillere dolanmıştır, neden ceza almıştır? İşte kısa bir Ahmet Kaya biyografisi:

Ahmet Kaya Kimdir, Ahmet kaya ses sanatçısı, yorumcusu ve  besteci. Şarkıları her daim dinlenen bir ozandı, Ahmet Kaya 28 ekim 1957 tarihinde Malatya’da doğmuştur. ve 16 kasım 2000 tarihinde Paris’te 43 yaşındayken vefat etti. Türkiye’de 1980’ler ve 1990’larda çıkardığı albüm ve albümlerle verdiği konserlerle tanınmıştır, anne tarafından Türk, baba tarafından Kürt kökenli Türk Halk Müziği ve Özgün müzik sanatçısıdır.

Ahmet Kayanın Hayatı

Ahmet Kaya 1957 yılında Adıyaman’dan Malatya’ya göç etmiş olan bir ailenin beşinci çocuğu olarak doğdu. Babası Sümerbank mensucat fabrikasında çalışan bir işçiydi. İlkokulu Malatya’da okudu. müzikle altı yaşında babasının hediye ettiği bağlama ile tanıştı. Okuldan geri kalan zamanlarında plak ve kaset satan bir dükkanda çalışmaya başladı. Ailesinin geçim sıkıntısı çekmesi nedeniyle 1972’de İstanbul Kocamustafapaşa’ya göç ettiler ve okulu bırakmak zorunda kaldı. İşportacılık ve çeşitli işyerlerinde çıraklık yaptı. Bu dönemde küçük bir yerleşim yerinden büyük bir şehre taşınmanın ve alışmanın sıkıntılarını yaşadı. Bu sıkıntılarını bir belgeselde şöyle dile getirdi

Onlarla konuşmuyordum; çünkü onlarla konuşamıyordum. giyimleri başkaydı, konuşmaları başkaydı. Onlar gibi konuşmaya çalışıyordum. Mesela terziye gidip onlar gibi pantolon diktirmeye f ilan başlamıştım. Terzinin yaptırdığı pantolonların üzerime uymadığını görüyordum. Onlara yakışıyordu bana yakışmıyordu. Bir kız vardı bizim okulda; herkesin bir aşkı vardır, çocukluk aşkı. Bir gün gittim dedim ki: ‘Biraz seninle konuşak beş dakika, kaçıyorsun hep.’ Bana dedi ki: ‘Rica ederim.’ Öyle bir ağrıma gitti ki: ‘Ben de sana rica ederim,’ dedim.. ben o zaman anlamını bilmiyordum, yani onu bir küfür zannettim.

On altı yaşında yasadışı afiş basmaktan hapse atıldı.Daha sonra birkaç arkadaşıyla birlikte Halk Birimleri Derneği’nin çalışmalarına katıldı. Bu çalışmaları sırasında çeşitli etkinliklerde bağlama çalmaya devam etti. boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir etkinlikte Ruhi Su ile tanışma fırsatı buldu ve Mahsus Mahal isimli Ruhi su türküsünü söyledi. 1978 yılında Gelibolu’da askerlik yaptı, bu arada askeri orkestrada müzik çalışmalarına devam etti. Askerlik dönüşü Emine Kaya ile evlendi ve 1987 yılında kızları Melis doğdu.

Ahmet Kayanın müzikal Tarzı

Ahmet Kaya İlk dönem albümlerinde genel olarak bağlamaya ağırlık verdi. Ahmet kayanın tarzı pop, Türk halk müziği ve arabesk kategorilerine tam olarak dahil edilemediği için özgün müzik denilmeye başlandı.Kendisi müzik tarzının devrimci arabesk veya protest olarak tanımlanmasına karşı çıktı.Sözlerini kendisinin yazdığı bestelerle beraber, attila İl Han, Can Yücel,Nevzat Çelik, Hasan Hüseyin Korkmazg il, Enver Gökçe, Ahmed Arif gibi tanınmış şairlerin şiirlerini de bestelemiştir. Genellikle şarkılarında toplumsal meseleler işlenir.Toplam yirmiiki albümünde sadece bir Kürtçe şarkısı (Karwan) vardır ve bir tane de Kürtçe açılış bulunur.

Boğaziçi Üniversitesi’nde Ruhi Su ile tanışıp Mahsus Mahal isimli türküyü çaldığı zaman, Ruhi Su bağlamanın bu şekilde, at teper gibi çalınmayacağını söyler. yıllar sonra Ahmet Kaya bir konserinde bağlama çalarken bu olaya nüktedan bir gönderme yaparak “Bağlama böyle de çalınır” der.

Ahmet Kayanın Ölümü16 Kasım 2000 yılında Hoşçakalın Gözüm isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paristeki evinde bir gece kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort