DİN ADAMI

Adnan Oktar

Adnan Oktar kimdir, kaç yaşında?

Son Güncelleme 3 ay önce

2 Şubat 1956 yılında dünyaya gelen Adnan Oktar, Ankara’da doğmuştur. Kendisiyle ilgili bir basın olayında askerliğe elverişli olduğuna dair belgelerin yayınlanmasının ardından Genelkurmay Başkanlığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nin verdiği belgede de adının Adnan Oktar olarak yazmasına karşın bazı çevrelerce adının ve soy adının “Adnan Arslanoğulları” olduğu kabul edilmektedir.

Babasının adı Yusuf, annesinin adı Mediha olan Adnan Oktar’ çok küçük yaştayken babasını kaybetmiştir. İlk okul eğitimini ve orta okul eğitimini Ankara’da aldıktan sonra lise eğitimini Kurtuluş’ta almıştır.

Lise eğitimi bittikten sonra bir dershanede eğitim alarak 1979 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimari bölümünü kazanmıştır. Okula girdikten bir süre sonra eğitimini yarıda bırakmış ve tekrardan sınavlara hazırlanarak bu sefer İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Tarih Bölümü’ne gimeye hak kazanmıştır.

Bu bölüme de kaydını yaptıran Adnan Oktar, kısa bir süre sonra bu okulu da yarım bırakarak ayrılmıştır.

Adnan Oktar’ın kullandığı “Harun Yahya” mahlası ne anlamladır?

Kendisi hakkında yayılan en büyük söylenti, yazarlık yaptığı ve yazarlığı esnasında “Harun Yahya” mahlasını kullandığıdır. Hatta bu mahlasla yazdığı toplam 285 kitabı olduğu söylentiler arasındadır.

Bu kitapları kendisine mensup cemaatiyle birlikte ortak olarak hazırladıkları söylenmektedir. Kendisine “Harun Yahya” mahlasını seçmesindeki amaç, Harun peygamberin ve Yahya peygamberin adlarını ortaklaşa kullanmak istemesidir. Kendisi biyolojik evrim konusuna kesinlikle karşı çıkmakta ve bu konunun aleyhinde çok sayıda eser yazmış bulunmaktadır.

Bunun dışında eserlerinin çoğunda yer alan iddialarının aslı köktendinci bir olgu olan Hristiyan Yaratılışçılığı konusuyla alakalı olmaktadır. Adnan Oktar’ın kendisine bağlı olan pek çok TV kanalı, internet sitesi ve değişik oranlarda yayın araçları bulunmaktadır ve bu yayın araçlarından sürekli olarak evrim, mehdilik, yaratılış, İsa’nın geri dönüşü vb. konularla ilgili yayınlar yaptırmaktadır.

Kendisi bu yayınları yaptırırken de şahsi benliği için eğitimli değil aksine cahil olduğunu, anlatılanlarla her seferinde yeni bir şeyler öğrendiğini ve öğrendiklerini de toplumla sık sık paylaşmak istediğini dile getirmektedir.

Adnan Oktar hakkında konuşulanlar nelerdir?

Adnan Oktar için hem ünlüler dünyasında hem dini dünyada hem de halk arasında birbirinden fazla söylentiler yayılmıştır. Bunlardan ilki kendisi hakkında söylediği Seyyidi olduğu iddasıdır.

Kendisinin Hz. Muhammed soyundan geldiğini iddia etmektedir. Hatta dışarıya sızan bilgilere göre kendi evinde yapılan toplantılar sırasında, kendisinin bir Mehdi olduğunu bu topluluğa bir şekilde inandırdığı ve topluluğun ona gerçekten Mehdi gibi davrandığı söylenmektedir.

Ancak bu konuda kendisiyle yapılan röportajlarda kesinlikle böyle bir iddiasının olmadığını dile getirmiş. Sadece mehdiler hakkında çok güzel düşünceleri vardır ve mehdilikle ilgili 200 farklı hadis kendisine çok rahat bir şekilde uymaktadır.

Yaptığı televizyon programında uzun zamandır ses getirmeyi başaran Adnan Oktar, programda yer alan birbirinden seksi görüntüdeki mankenlerle iman üzerine bir tartışma programı hazırlayarak kendi tezatlığı yine kendisi yaratmaktadır. Programındaki bu kadınlara söylediği “inşallah maşallah” ve “kedicikler” kelimeleri sosyal medyada çokça dile getirilmiş ve bir eğlence unsuru olarak da toplum içerisinde yer almaktadır.

Kendisine bu programla ilgili ve özellikle bu kadınlarla ilgili sorular sorulduğunda, kendisi sadece dedesi olarak kabul ettiği Muhammed’in kişilik yapısına çektiğini ve onun gibi kendisinin de kadınlardan fazlasıyla hoşlandığını dile getirmiştir.

Kendisinin yaptığı açıklamalarda ve yazdığı onlarca eserde ortaya koymaya çalıştığı bir başka düşünce ise, dini önderlerin fikir birliğine vardığı evrenin 7000 yıl öne yaratılması, 6 günlük bir zaman dilimini kapsaması, yaratılışçılık unsurlarının başlıca hatları gibi konularda konuya çok farklı pencerelerden bakıp değişik bakış açıları ortaya çıkarmasıdır.

Kendisinin ortaya attığı bu modelde evrim teorisi tamamen çürütülmektedir. Reddedilen evrim teorisinin yanında belirleyici unsur olarak seçilebilecek model teori sadece ” big bang teorisi” olarak gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort