SİYASETÇİ

Adnan Kahveci

Son Güncelleme 2 ay önce

Adnan Kahveci Elektrik mühendisi bir akademisyendir ve bir dönem Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı yapmıştır. Akademik Ünvanı Profesör olan Adnan Kahveci 46 ila 48. hükümetler döneminde 3 dönem görev aldı. Trabzon Köprübaşı’lıdır. 1949 yılında doğmuştur. 5 şubat 1993 tarihinde ise Bolu Gerede mevkiinde yaptığı trafik kazasında ailesiyle birlikte vefat etti.

Trabzon Köprübaşı’nda ilkokulu okuduktan sonra, İstanbul Kabataş Lisesi’ni 1966 yılında birincilik ile bitirdi. İstanbul Üniversitesi’ne girdi. Eğitimine Amerika’daki bir üniversitede devam ederek buradan Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. Yine Amerika Birleşik Devletlerinde Missouri Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı.

Türkiye’ye dönüp Boğaziçi Üniversitesinde Öğretim Üyeliği yapmaya başladı. Üniversitede bu vazifesinin ardından İçişleri Bakanlığına bağlı bir birimde teknik danışmanlık görevine başladı ve böylece siyasi hayatı başlamış oldu.

Siyasi hayatına İçişleri bakanlığına bağlı teknik danışmanlık göreviyle başlayan Adnan Kahveci, ardından sırasıyla Korkut Özal ve 12 Eylül döneminin ardından da Turgut Özal’a danışmanlık yaptı. 1983 senesinde kurulan Anavatan Partisi’nin kurucuları arasında yer aldı. 1987 senesinde bu partiden İstanbul milletvekili seçildi.

Kurulan hükümetin ardından 1987 yılında Devlet Planlama Teşkilatı ve Hazineden sorumlu devlet bakanı olan Adnan Kahveci, 1990 yılında Maliye Bakanı oldu.

Bürokrasi hayatı ise Korkut Özal’a danışmanlık yapmasıyla başladı. 12 Eylül döneminde Başbakanlık Danışmanlığına getirildi ve o sıralarda Turgut Özal ile tanışmış oldu. 1983 yılında Anavatan Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Adnan Kahveci, 1987 yılında İstanbul’dan milletvekili adayı oldu ve meclise seçildi, 28. ve 29. Dönemlerde İstanbul Milletvekilliği görevini icra etti. 1987 tarihinde DPT ve Hazineden sorumlu Devlet Bakanlığına ve 1990 yılında Maliye Bakanlığı görevlerine getirilmiştir.

Hayatı “Tanıklar” Adlı Belgesele konu oldu.

Ölümü

Aracıyla Bolu – Gerede yakınlarında ters yola girerek trafik kazası geçiren Adnan Kahveci’nin yanında eşi ve iki çocuğu bulunmaktaydı. Kendisi ve eşi olay yerinde yaşamını yitirirken, 17 yaşındaki çocukları Aslıhan Kahveci yaralı olarak kurtulsa da 10 gün sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Adnan Kahveci’nin mezarı İstanbul, Kartal Yakacık Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort