SİYASETÇİ

Abdullah Gül

Son Güncelleme 4 ay önce

Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 29 Ekim 1950 Kayseri doğumludur. Annesi Adeviye Hanım, babası Ahmet Hamdi Gül’dür. 1980 yılında Hayrünnisa Gül ile evlenen Abdullah Gül’ün bu evliliğinden Ahmet Münir (1983), Kübra (1985), Mehmet Emre (1991) adında üç çocuğu vardır.

Orta öğrenimini Kayseri Lisesi’nde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans ve doktora eğitimini tamamladı ve doçent oldu.

1983 yılından 1991 yılına kadar İslam Kalkınma Bankası’nda ekonomi uzmanı olarak görev yapan Abdullah Gül, daha sonra siyasete atıldı. Oldukça aktif bir siyasi geçmişi olan Abdullah Gül’ün icra ettiği görevler şöyledir;

-Refah Partisi Kayseri milletvekili-1991

-Refah Partisi Genel Başkan Yardımcılığı-1993

-Refah Partisi Kayseri milletvekili- 1995

-RP-DYP Koalisyon Hükümeti Devlet Bakanlığı ve Hükümet Sözcülüğü

-Fazilet Partisi Kayseri milletvekili- 1999

-Ak Parti Kayseri milletvekili- 2002

-Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı- 2002

-Dış İşleri Bakanlığı- 2003-2007

-Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı- 2007-2014

Abdullah Gül siyasi yaşamı boyunca bir çok ülkeden önemli ödüller almış, çeşitli ülkelerin en önemli nişanına layık görülmüştür. İngiliz Yüksek Şövalye nişanı, Portekiz’den Prens Henry nişanı, İtalya’dan Liyakat Nişanı, Nişan-ı Pakistan, Macaristan’dan Liyakat Nişanı, Kazakistan’dan Altın Kartal nişanı, İsveç’ten Serafim Nişanı bunlardan sadece bir kaçıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aynı Mesleği Yapan Kişiler

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort