KİMYACI

Aaron Klug

Son Güncelleme 2 ay önce

Kimyager ve biyofizikçi Aaron Klug, Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Aynı zamanda Kristalografik Elektron Mikroskobu’nu icat etmesiyle de tanınmaktadır. Yaşam ve iş hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu biyografiyi okuyun.

Kimyada bir Nobel ödülü sahibi olan Aaron Klug kristalografik elektron mikroskobunun geliştirilmesinin arkasındaki adam. İki boyutlu görüntüyü üç boyutlu olarak yeniden yapılandırma tekniği, en belirgin olanı CT taraması olan çeşitli alanlarda uygulanmıştır. Zel’va, Białystok Voyvodalığı’nda Yahudi ebeveynlere dünyaya geldi, iki yaşındayken ailesiyle birlikte Güney Afrika’ya taşındı. Genç yaşta bilim ile ilgilenen, o, Cape Town Üniversitesi’nde Yüksek Lisans derecesini tamamlamadan önce Witwatersrand Üniversitesi’nden bir lisans derecesi ile mezun oldu. Sonunda İngiltere’ye taşındı ve Cambridge’deki Trinity College’da doktorasını kazandı.

Londra Üniversitesi’ndeki Birkbeck Koleji’nde John Bernal’ın laboratuvarında Rosalind Franklin ile çalışmaya başladı. Bu, ona virüslere ömür boyu ilgi gösterdi. Klug, protein birimlerinin nasıl oluştuğunu ortaya çıkarmak için helisel virüsleri araştırmaya devam etti, JD Bernal ile polio virüsünü araştırdı ve transfer DNA’sının (deoksiribonükleik asit) yapısını ve etkisini araştırdı. Çok tanınmış bir kimyager, kristalografik elektron mikroskobu gelişimi ve biyolojik olarak önemli nükleik asit-protein komplekslerinin yapısal olarak aydınlatılması için birçok prestijli ödül aldı.

Aaron Klug ve Erken Yaşamı

Aaron Klug, 11 Ağustos 1926’da Zel’va, Białystok Voyvodalığı, Polonya Cumhuriyeti’nde Yahudi ebeveynler Lazar ve Bella’nın çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası bir kuklacıydı. Aynı zamanda gazetelere yazılar yazdı. Aaron, yürümeye başladığında ebeveynleri Güney Afrika’ya taşındı.

Mikrobiyolojiye olan ilgisini etkileyen Paul de Kruif’in “Mikrop Avcıları” adlı kitabını okuduğu Durban Lisesi’ne katıldı. Okuldan sonra Witwatersrand Üniversitesi’ne katıldı ve burada bir lisans derecesine sahip oldu. Daha sonra Cape Town Üniversitesi’nde yüksek lisans derecesi için çalıştı.

Parlak bir öğrenciydi, Kraliyet Komisyonu’ndan 1851’de bir Araştırma Bursu kazandı. Bu bursla İngiltere’ye taşındı ve 1953’te Trinity College, Cambridge’de doktorasını tamamladı.

Aaron Klug ve Kariyeri

Aaron Klug en iyi elektron kristalografisi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinir, bir iletim elektron mikroskobu (TEM) kullanarak katıların içindeki atomların düzenlenmesini belirleyen bir yöntem. 1978’de yüksek çözünürlüklü elektron mikroskobu (HREM) kullanarak inorganik kristaller üzerinde elektron kristalografik çalışmalar yaptı.

 • 1953’ün sonlarında Londra Üniversitesi’nde Birkbeck Koleji’ne taşındı ve John Bernal’ın laboratuvarlarında çalıştığı Rosalind Franklin ile birlikte virüslerle çalışarak çalışmaya başladı. Laboratuarda tütün mozaik virüsünün yapısında önemli keşifler yaptı.
 • Kendi kristallografik elektron mikroskobu tekniklerini geliştirdi, böylece iki boyutlu kristallerin farklı açılardan çekilmiş elektron mikrografları, parçacıkların üç boyutlu görüntülerini üretmek için birleştirilebilir.
 • 1958’de Aaron Klug, Birkbeck’teki Virüs Yapısı Araştırma Grubunun müdürü oldu. Dört yıl orada görev yaptıktan sonra 1962’de Tıbbi Araştırma Konseyi’nin bir personeli olarak Cambridge’e döndü.
 • Sonraki on yılda X-ışını kırınımı, mikroskobu ve yapısal modelleme yöntemlerinden yararlanarak kristalografik elektron mikroskobu geliştirmek için kullanıldı. Bu çalışmada, farklı açılardan alınan kristallerin iki boyutlu görüntülerinin birleştirilmesiyle hedefin üç boyutlu görüntüleri elde edildi.
 • Daha sonra, DNA-protein kompleksinin kromatin yapısını açığa çıkarmaya çalıştı. 1974’te, çalışma arkadaşlarıyla birlikte Klug, bir transfer RNA’sının kristallerini toplayan ve yapısını belirleyen ilk kişi oldu.

Aaron Klug, Ödül ve Başarıları

 • 1981’de Klug, Columbia Üniversitesi’nden Louisa Gross Horwitz Ödülü’ne layık görüldü.
 • Klug, kristalografik elektron mikroskobu alanında yaptığı çalışmalarından dolayı 1982 yılında Kimya’da Nobel Ödülü’nü kazandı.
 • 1986’dan 1996’ya kadar, Cambridge’de Moleküler Biyoloji Laboratuvarı’nın müdürü olarak görev yaptı.
 • 1988 yılında Klug, II. Elizabeth tarafından şövalye edildi.
 • 1995’ten 2000’e kadar Kraliyet Cemiyeti Başkanı seçildi. Ayrıca, Scripps Araştırma Enstitüsü ve Bilim ve Mühendislik Kampanyası Danışma Kurulu Bilimsel Yönetim Kurulu üyesiydi.
 • 2005 yılında tıp bilimindeki olağanüstü başarılar için Güney Afrika’nın Mapungubwe (altın) nişanıyla onurlandırıldı.

Aaron Klug, Cape Town’da tanıştığı Liebe Bobrow ile evlendi. Eğitimli modern dansçı, Cambridge Çağdaş Dans Topluluğu için koreograf ve koordinatör olmaya devam etti. Bayan Klug ayrıca tiyatroya da katkıda bulundu. Çift, sırasıyla 1954 ve 1963 doğumlu iki oğlu Adam ve David ile ailesini genişletmiş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Adana evden eve taşımacılık İzmir evden eve taşımacılık Bursa evden eve taşımacılık Eskişehir evden eve taşımacılık Alanya evden eve taşımacılık İzmit evden eve taşımacılık Ankara evden eve taşımacılık Konya evden eve taşımacılık Antalya evden eve taşımacılık Bodrum evden eve taşımacılık

izmir escort